Berfo anayı yitirdik

berfo ana

 

12 Eylül’de gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Cemil Kırbayır’ın annesi Berfo Kırbayır, 105 yaşında aramızdan ayrıldı. Berfo Ana, 33 yıldır oğlunun kemiklerini arıyor, tüm kayıp yakınları gibi, başında ağlayacağı bir mezar istiyordu.

Başbakan Erdoğan, meclis kürsüsünden sahte gözyaşı ile, Berfo ananın 30 yıldır oğlunu beklediğini, o yüzden kapıyı hep açık tuttuğunu söylüyordu. Berfo ana, o yaşında Cumartesi annelerinin Başbakan’la görüşmesine katılmış ve oğlunun bulunmasını istemişti.

Berfo Ana’nın cenazesi, ilkin Cumartesi annelerinin oturduğu Galatasaray Meydanı’na getirildi. Orada bir tören düzenlendi. Tabutu karanfillerle ve oğlu Cemil Kırbayır’ın resmi ile donatıldı. Sonra memleketi Kars’a uğurlandı. Okçu Köyü’ndeki evine Berfo Ana ile Cemil Kırbayır’ın büyük posterleri asıldı. Cenaze omuzlarda köy mezarlığına taşındı. Yürüyüş boyunca “Katil devlet hesap verecek”, “Berfo Ana sana söz, Cemil’i bulacağız”, “Anaların öfkesi katilleri boğacak” sloganları atıldı.

Köy mezarlığında Berfo Ana için açılan mezarın yanına, vasiyeti üzerine oğlu Cemil Kırbayır için de mezar açıldı. Kaymakamın zorluk çıkarmasına rağmen, ailesinin ısrarı üzerine Berfo ananın bu vasiyeti yerine getirildi.

Kayıp yakınlarının sembolü haline gelen Berfo ana unutulmayacak! Cemil’in ve tüm kayıpların hesabı birgün mutlaka sorulacak!

Anaların iki eli, katillerinin hep yakasında olacak!

Bunlara da bakabilirsiniz

İran’da kitleler sokakta

İran’da 22 yaşındaki genç bir kadının polis tarafından öldürülmesi, ülkede son yılların en büyük kitle …

12 Eylül ve Nevin Berktaş belgeseli…

12 Eylül’ün yıldönümünde, Nevin Berktaş ile röportaj yapıldı ve bir belgesel hazırlandı. Oda TV’nin hazırladığı, …

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …