Yatağan işçileri özelleştirmeye karşı direnişte

yatagan

Muğla’daki Yatağan işçileri, Yeniköy ve Kemerköy Termik santralleri ile kömür ocaklarının özelleştirilmek istenmesine karşı 16 Eylül’den bugüne direnişteler. Tes-İş ve Maden-İş üyesi işçiler direnişlerini yüzlü günlere taşıdılar.

Yatağan işçilerinin 26 Kasım’da AKP İl Binası’na yapmak istediği yürüyüşe tomalarla saldıran polis yürüyüşe izin vermedi. 24 işçinin yaralandığı bu yürüyüşün ardından 12 işçi hakkında soruşturma başlatıldı. İşçiler bir gün sonra Milas AKP ilçe binasına yürüdüler. 30 Kasım’da Erdoğan Muğla’yı ziyaret edeceği için adeta sıkıyönetim koşulları oluşturuldu; buna rağmen işçiler Erdoğan’ı protesto etmeyi başardılar.

İşçiler, direnişlerini dönüşümlü açlık grevi yaparak sürdürüyorlar. Yatağan’da 1997 ve 2000 yıllarında da özelleştirme saldırıları yaşanmış ve işçiler yaptıkları direnişle buna izin vermemişti. 9 Aralık’ta başlayan açlık grevini 29 Aralık’a kadar sürdürecek olan işçiler, ihalenin yapılacağı 24 Ocak’ta ise Ankara’ya yürüyecekler.

Yatağan işçilerine destek vermek için İstanbul’da Bedaş işçileri Galata Kulesi’ne pankart asma eylemi gerçekleştirdiler.

Bunlara da bakabilirsiniz

Avrupa’da faşizmin yükselişi üzerine

AB üyesi 27 ülke, Avrupa Parlamentosu’nu tekrar belirlemek için, geçtiğimiz Pazar günü sandık başına gitti. …

Gerici müfredata karşı boykot ve eylem

AKP hükümeti tarafından hazırlanan ve eğitim sistemini daha da gerici hale getirmeyi hedefleyen “Türkiye Yüzyılı …

Emek Barış Demokrasi Güçleri, kayyum politikasına karşı eylem yaptı

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı İstanbul-Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda …