Yatağan işçileri özelleştirmeye karşı direnişte

yatagan

Muğla’daki Yatağan işçileri, Yeniköy ve Kemerköy Termik santralleri ile kömür ocaklarının özelleştirilmek istenmesine karşı 16 Eylül’den bugüne direnişteler. Tes-İş ve Maden-İş üyesi işçiler direnişlerini yüzlü günlere taşıdılar.

Yatağan işçilerinin 26 Kasım’da AKP İl Binası’na yapmak istediği yürüyüşe tomalarla saldıran polis yürüyüşe izin vermedi. 24 işçinin yaralandığı bu yürüyüşün ardından 12 işçi hakkında soruşturma başlatıldı. İşçiler bir gün sonra Milas AKP ilçe binasına yürüdüler. 30 Kasım’da Erdoğan Muğla’yı ziyaret edeceği için adeta sıkıyönetim koşulları oluşturuldu; buna rağmen işçiler Erdoğan’ı protesto etmeyi başardılar.

İşçiler, direnişlerini dönüşümlü açlık grevi yaparak sürdürüyorlar. Yatağan’da 1997 ve 2000 yıllarında da özelleştirme saldırıları yaşanmış ve işçiler yaptıkları direnişle buna izin vermemişti. 9 Aralık’ta başlayan açlık grevini 29 Aralık’a kadar sürdürecek olan işçiler, ihalenin yapılacağı 24 Ocak’ta ise Ankara’ya yürüyecekler.

Yatağan işçilerine destek vermek için İstanbul’da Bedaş işçileri Galata Kulesi’ne pankart asma eylemi gerçekleştirdiler.

Bunlara da bakabilirsiniz

Asgari ücret belirleniyor: İNSANCA YAŞANACAK ÜCRET İSTİYORUZ!

“Asgari ücret tespit komisyonu” 2023 yılı asgari ücretini belirlemek için, yine göstermelik buluşmalara başladı. Göstermelik …

“DEVRİM KARTALI Remzi Basalak” kitabı çıktı

Yayınevimizden çıkan “DEVRİM KARTALI Remzi Basalak” adlı kitabın Önsöz bölümünü yayınlıyoruz. * * * Remzi …

Rojava’ya saldırı, İsviçre’de protesto edildi

AKP yönetiminin Rojava’ya dönük hava saldırıları, İsviçre’nin Zürich ve Basel kentlerinde, Proleter Devrimci Duruş ve …