Yüksekova’da katliam

Kürt halkına saldırılar bitmiyor. Sözde “çözüm süreci” devam ediyor, ama Kürt halkına saldırıların ardı arkası kesilmiyor. Son olarak Hakkari-Yüksekova’da önce gerilla mezarları tahrip edildi. Bu durumu protesto etmek için sokağa çıkan halkın üzerine polis ateş açtı ve iki kişiyi daha katletti.

6 Aralık’ta gerçekleşen eylemde, amca çocukları olan Mehmet Reşit İşbilir ile Veysel İşbilir katledildi. Katliamın ardından sokaklara dökülen Kürt halkı, polislerle ve askerle günlerce çatıştı. Veysel ve Mehmet’in cenazesine de saldırı gerçekleştirildi. Bu saldırı sonucunda ağır yaralanan Bemal Tokçu da yaşamını yitirdi.

Hükümet, bir kez daha “yavuz hırsız” kesilerek, kitleden polislere ateş açıldığını iddia etti ve bunun cemaatçi polisler tarafından gerçekleştirilmiş bir provakasyon olduğunu söyledi. Benzer bir yorum Öcalan’dan da geldi. Kendisiyle görüşmeye gelenlere, bu saldırının bir provakasyon olduğunu söyledi.

Kürt halkı Yüksekova, Şırnak, Van, Diyarbakır, İstanbul’da eylemler gerçekleştirdi. İstanbul’da Gazi Mahallesi’nde yapılan eylemlere, polis gaz bombalarıyla saldırdı. Saldırıya karşı barikatlar kuruldu. Sarıgazi, Okmeydanı, Sefaköy-Kanarya, Esenyurt’ta da eylemler yapıldı. DÖDEF’in katliamı protesto etmek için Galatasaray’dan Taksim Meydanı’na yapmak istediği yürüyüşe polis saldırdı. Saldırıya karşı bir müddet taşlarla ve havai fişeklerle direnen kitle, kısa bir süre sonra dağıldı.

Bunlara da bakabilirsiniz

Soma Katliamı 10. yılında

13 Mayıs 2014’te Soma’da katledilen madencilerin anmaları yapıldı. 10. yıldaki anmalar, Manisa-Soma başta olmak üzere, …

1 Mayıs’a, Taksim’e, tutsaklara özgürlük

1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek istedikleri için tutuklanan 50 kişi için dayanışma eylemleri devam ediyor. İstanbul …

Öğretmenler iş bıraktı, eylem yaptı

İstanbul’da özel bir lisenin müdürü İbrahim Oktugan’ın bir lise öğrencisi tarafından öldürülmesinin ardından, eğitim sendikaları …