ÇHD’li avukatlar tahliye edildi

chd-susmadi

Geçtiğimiz yıl Çağdaş Hukukçular Derneği ÇHD üzerine yapılan operasyonlarda ÇHD başkanı olmak üzere birçok avukat tutuklanmıştı. Yaklaşık 14 ay tutuklu bulunan avukatlar, 21 Mart’ta tahliye edildiler.

Tahliye olduktan sonra İstanbul Barosu’nda bir basın açıklaması yapan avukatlar, ÇHD’nin kurulduğu tarih olan 1974’ten beri susmadığını ve susmayacağını bir kez daha yinelediler.

ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı, İstanbul Şubesi Başkanı Taylan Tanay, ÇHD üyeleri Ebru Timtik, Bartın Timtik ve Ganay Dağ’ın katıldığı basın açıklamasında Kozağaçlı, “Bizi yargılayan mahkemeleri hiçbir zaman tanımadık, tanımayacağız” dedi. Selçuk Kozağaçlı, devrimci tutsakların ve KCK davasından tutsakların hala içeride olduğunu hatırlatarak, “son politik tutsak, avukat, devrimci serbest bırakılana kadar kendimizi özgür hissetmiyoruz” dedi. Kendilerinin serbest bırakılmasında asıl faktörün Haziran direnişi olduğunun altını çizdi. “Son devrimci çıkana kadar özgür değiliz ve mücadelemiz sürecek” dedi.

Taylan Tanay ise, Haziran direnişi sırasında “yeni bir Bastil yaşanır mı” diye beklediklerini belirttikten sonra, “bu ülkede devrimciler, sosyalistler, Kürtler, muhalifler her dönem katledildi, tutsak edildi. Bizim serbest bırakılmamız faşizmin bittiği anlamına gelmiyor” dedi.

 

Bunlara da bakabilirsiniz

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …

Paris’te Yılmaz Güney anması

Devrimci sanatçı Yılmaz Güney, Paris’te komünist ve devrimci-demokrat kurumlar tarafından, mezarı başında anıldı. Anma, Yılmaz …

12 Eylül’ü protesto eden ve Aysel Tuğluk’un serbest bırakılmasını isteyen afişler asıldı

12 Eylül askeri faşist darbeye karşı direnişe çağıran afişler yapıldı. Ayrıca “Aysel Tuğluk ve hasta …