ÇHD’li avukatlar tahliye edildi

chd-susmadi

Geçtiğimiz yıl Çağdaş Hukukçular Derneği ÇHD üzerine yapılan operasyonlarda ÇHD başkanı olmak üzere birçok avukat tutuklanmıştı. Yaklaşık 14 ay tutuklu bulunan avukatlar, 21 Mart’ta tahliye edildiler.

Tahliye olduktan sonra İstanbul Barosu’nda bir basın açıklaması yapan avukatlar, ÇHD’nin kurulduğu tarih olan 1974’ten beri susmadığını ve susmayacağını bir kez daha yinelediler.

ÇHD Başkanı Selçuk Kozağaçlı, İstanbul Şubesi Başkanı Taylan Tanay, ÇHD üyeleri Ebru Timtik, Bartın Timtik ve Ganay Dağ’ın katıldığı basın açıklamasında Kozağaçlı, “Bizi yargılayan mahkemeleri hiçbir zaman tanımadık, tanımayacağız” dedi. Selçuk Kozağaçlı, devrimci tutsakların ve KCK davasından tutsakların hala içeride olduğunu hatırlatarak, “son politik tutsak, avukat, devrimci serbest bırakılana kadar kendimizi özgür hissetmiyoruz” dedi. Kendilerinin serbest bırakılmasında asıl faktörün Haziran direnişi olduğunun altını çizdi. “Son devrimci çıkana kadar özgür değiliz ve mücadelemiz sürecek” dedi.

Taylan Tanay ise, Haziran direnişi sırasında “yeni bir Bastil yaşanır mı” diye beklediklerini belirttikten sonra, “bu ülkede devrimciler, sosyalistler, Kürtler, muhalifler her dönem katledildi, tutsak edildi. Bizim serbest bırakılmamız faşizmin bittiği anlamına gelmiyor” dedi.

 

Bunlara da bakabilirsiniz

Emek Barış Demokrasi Güçleri, kayyum politikasına karşı eylem yaptı

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı İstanbul-Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda …

İsviçre’de Filistin halkıyla dayanışma

İsviçre’nin Basel kentinde Filistin halkıyla dayanışma yürüyüşü düzenlendi. ABD’nin ve Avrupa Birliği’nin de desteğini arkasına …

İEB direnen öğretmenleri ziyaret etti

İşçi Emekçi Birliği, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde “Eğitim Nöbeti” eylemini sürdüren Özel Sektör …