Saldırıların hesabını soralım!

zeynel

PDD temsilcisi Zeynel Sarar, 1 Mayıs günü polisin sıktığı gaz fişeğinin kafasına çarpması sonucu yaralandı. Yakınlardaki doktorların ilk müdahalesinin arkasından ambulansla Çapa’ya, oradan Haseki Hastanesi’ne gönderilen Sarar’ın beyin tomografisi çekildi. Hayati tehlikeyi atlattığının görülmesinin ardından hastaneden taburcu edildi.

1 Mayıs günü, Şişli’den Bomonti’ye, Levent’ten Nişantaşı’na, Beşiktaş’tan Fulya’ya kadar çok geniş bir alanda devam eden çatışmalarda, çok sayıda insan yaralandı, gözaltına alınırken ve sonrasında işkence gördü.

Yaralananların, işkence görenlerin tıbbi ve hukuksal takibinin yapılması, büyük bir önem taşıyor. Devletin bu vahşi saldırılarına maruz kalan herbir insanımızın polisten davacı olması, suç duyurusunda bulunması önemlidir. Başta insan hakları kurumları olmak üzere ÇHD, TTB gibi meslek örgütlerinin de bu davaların takipçisi olması gerekiyor.

Bunların hesabını sormak, direnişi farklı bir şekilde sürdürmek demektir. Ayrıca yeni şehitlerin olmasını durdurmanın adımlardan biridir.

Bunlara da bakabilirsiniz

Yerel seçimler yaklaşırken…

Devrimci, demokrat kurumlar 26 Eylül 2023 tarihinde Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) çağrısıyla, yerel seçimleri konuşmak …

12 Eylül’e sıkılan “ilk kurşun” OSMAN YAŞAR YOLDAŞCAN

1980 yılının 29 Eylül günüydü. O gün İstanbul’da gökyüzü koyu gri bulutlarla kaplanmıştı. Kesik kesik …

Gezi yargılanamaz!

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 8 sanıklı Gezi Parkı davasında, Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis …