Çukurova Üniversitesi Forumu “Yaşam Nöbeti”nde

adana-cukurova-cadir

Üniversitemizdeki ve ülkedeki taşeron sisteminin kaldırılması,

Soma Katliamının sorumlularının yargılanması,

İş cinayetlerinin son bulması için gerekli olan işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin arttırılması,

Madenlerde güvenlik ve sağlık sözleşmesini barındıran ILO’nun 176 sayılı sözleşmesinin imzalanıp, uygulanması

talepleri ile çadırlı “Yaşam Nöbeti” gerçekleştirildi.

Akşam 10.00’a kadar süren nöbet, öğle arasında, üniversitemizdeki taşeron işçi temsilcilerinin de katılımıyla Ali İsmail Korkmaz Alanı’nda (R Alanı) başladı. Aynı zamanda taleplerimizi içeren imza kampanyası da başlatıldı.

Taşeron işçi temsilcisi, bugüne kadar taşeronlaşmaya karşı verdikleri mücadeleyi anlattı. İşçilere yapılan baskılardan ve bu baskılarla birlikte işçi sağlığı ve iş güvenliğindeki aksaklıklardan, aldıkları ücretin yetersiz olmasından bahsetti. Rektörlük ile yaptıkları görüşmeleri, kendilerine yapılan polis şiddetini aktararak, konuşmasını, öğrencilerin kendilerine verdikleri bu destek ve dayanışmadan dolayı teşekkür ederek bitirdi.

Alana gelen sivil polisler ve özel güvenlik birimleri çadırı gün boyu taciz ettikten sonra, çadırın kaldırılmasını söylediler. Forum, çadırı kaldırmayacaklarını, böyle bir katliam karşısında öğrencilerden sessiz kalınmasının ve sindirilmek istenmesinin asla kabul edilemeyeceğini söyledi. Ardından üniversitede, fakülte ve öğrencilerin olduğu alanlarda yürüyüş yapılarak; devletin ve hükümetin sermayenin uşağı olduğu, polislerin çadırı kaldırarak katliamın üzerinin örtmek istediği, yapılacak her saldırıdan rektörlüğün, özel güvenliğin ve polisin sorumlu olduğu teşhir edildi. Gelen çevik kuvvetlerle beraber sivil polisler ve özel güvenlik daha sonra uzaklaştı.

Akşam saatlerine kadar süren imza kampanyasından sonra “16 Ton” belgeseli gösterildi. Saat 22.00’de, yaşam nöbetine yarın devam edileceği deklare edilerek, eylem sonlandırıldı. Böylece üniversitede çadır direnişi kazanımla sonuçlandı. Ve birçok yerde stant açılmaya başlandı.

Soma Katliamına ve iş cinayetlerine sessiz kalmayacağız!

Taşeron sistemi, güvencesizlik ve ölüm demektir!

Taşeron sistem kaldırılsın!

Soma Katliamının tüm sorumluları yargılansın!

İş cinayetleri son bulsun!

İşçi sağlığı ve iş güvenliği arttırılsın!

Çukurova Üniversitesi Forumu

 

Bunlara da bakabilirsiniz

İran’da kitleler sokakta

İran’da 22 yaşındaki genç bir kadının polis tarafından öldürülmesi, ülkede son yılların en büyük kitle …

12 Eylül ve Nevin Berktaş belgeseli…

12 Eylül’ün yıldönümünde, Nevin Berktaş ile röportaj yapıldı ve bir belgesel hazırlandı. Oda TV’nin hazırladığı, …

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …