Adana’da ulaşım zammı protesto edildi

adana-otobus

Büyükşehir Belediyesi tarafından ulaşıma yapılan zamlar, Adana halkının büyük tepkisine yol açtı. Emekçi mahallelerinde, zamların geri alınması için imza toplamaya başlayan halk, Adana İnsan Hakları Derneği’ne de başvurarak bu hak ihlalinin kalkmasısını istediler.

18 Eylül 2014 tarihinde, Yunusoğlu, Abdioğlu Köyleri ve Akkapı Mahallesi’nde toplanan imzalar, İHD aracılığıyla Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi’ne teslim edildi.

Yapılan zamlar öylesine fahiş fiyatta oldu ki, bazı yerlerde yüzde 300-500’ü buldu. Örneğin, Abdioğlu, Belediyeler Yasası çıkmadan önce yedi bin kişinin yaşadığı bir belde iken, yasa sonrası Yüreğir Merkez İlçeye bağlı mahalle haline getirildi ve otobüs ücreti 1.300 iken 4 Liraya çıkarıldı. Abdioğlu’nda lise olmadığı için lise (ve yüksek okula), giden gençler, çalışmaya giden işçi ve emekçiler, bir anda maaşlarının ve ulaşım için ayırdıkları paranın uçup gittiğini gördüler. Üstelik saatte bir kalkan otobüsü kaçıdıklarında yollarda perişan olan halk, zamlarla birlikte iyice çileden çıktı ve ilk tepki buradaki gençlerden geldi.

Otobüs ücretini eski fiyattan ödemek isteyen gençleri, belediye güvenlik güçleri darp ettiler, otobüs şoförü karakola götürdü. Raporlarla birlikte suç duyurusunda bulunan İHD, bir de basın açıklaması yaptı. Mahallelilerin katılımı ile yapılan basın açıklamasında “her ay 325 lira tutan otobüs ücretlerinin ödenemeyecek kadar pahalı olduğu ve bu zamların geri çekilmesi gerektiği” belirtildi.

Daha sonra İnönü Parkı’nda çeşitli mahallelerden imzalarıyla gelen kitle, devrimci kurumlarla birlikte bir basın açıklaması daha yaparak, Belediye’ye kadar yürüdü. Toplanan imzalar Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Birimi’ne teslim edilerek zamların geri çekilmesi istendi.

Bunlara da bakabilirsiniz

Soma Katliamı 10. yılında

13 Mayıs 2014’te Soma’da katledilen madencilerin anmaları yapıldı. 10. yıldaki anmalar, Manisa-Soma başta olmak üzere, …

1 Mayıs’a, Taksim’e, tutsaklara özgürlük

1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek istedikleri için tutuklanan 50 kişi için dayanışma eylemleri devam ediyor. İstanbul …

Öğretmenler iş bıraktı, eylem yaptı

İstanbul’da özel bir lisenin müdürü İbrahim Oktugan’ın bir lise öğrencisi tarafından öldürülmesinin ardından, eğitim sendikaları …