İşçi katliamına karşı yükselen protestolar

torunlar-eylem

Mecidiyeköy’deki Torunlar Center inşaatında 10 işçinin katledilmesi, birçok yerde protesto eylemleriyle lanetlendi.

Katliamı duyar duymaz Torunlar Center’ın önüne gelen başta inşaat işçileri ve emekçiler olmak üzere herkese polis gaz bombası, tomalar ve kalkanlarla saldırdı.

6 Eylül’de meydana gelen katliamın ardından hergün gerçekleşen eylemlerin en kitleseli 8 Eylül’de gerçekleşti. DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’un çağrısıyla binlerce işçi ve emekçi, devrimci kurumlar, Mecidiyeköy Cevahir AVM önünde toplanarak Torunlar Center’ın önüne yürüdü. Saat 16.00’da başlayan yürüyüşte sloganlar atıldı. Katliamın yaşandığı Torunlar Center önünde yapılan açıklamada, yaşananların katliam olduğu, bundan devletin ve patronların sorumluğu olduğu, gerekli önlemleri almadıkları vurgulandı. Bu sırada polis arka tarafta bekleyen kitleye gaz bombaları ile saldırdı. Kitle de yolllara barikatlar kurarak, taşlarla polisin saldırısına karşı koydu. Çatışmalar yaklaşık bir saat boyunca Mecidiyeköy civarında sürdü. Eyleme Proleter Devrimci Duruş, BDSP, Kaldıraç, Devrimci Hareket, EHP, EMEP Halkevleri de katılımdı.

Katliamın ardından işçiler işbaşı yapmaya zorlandı. Bunu kabul etmeyen işçiler işten çıkarıldı. İşten ayrılan işçiler çalışma koşullarının ağırlığını anlattılar. Katledilen işçilerin cenazeleri kitlesel bir şekilde uğurlandı. Sarıgazi, Dersim, Gümüşhane’de cenazeler yapıldı. Aileler ise bu katliamın takipçisi olacaklarını açıkladılar ve hukuki süreci başlattılar.

Bunlara da bakabilirsiniz

İEB direnişteki LC Waikiki direnişini ziyaret etti

İşçi Emekçi Birliği Esenyurt-Esenkent’te fabrika önünde direnişlerini sürdüren LC Waikiki işçilerini ziyaret etti. Direnişin 5. …

Ahmet Şoreş ve Fırat Neval ölümsüzdür!

Rojava’da 3 Ocak günü MİT tarafından düzenlenen bir saldırıda katledilen MLKP komutanı Zeki Gürbüz (Ahmet …

Çin’in hegemonyası yayılıyor

TİKB(B) 6. Konferans Belgeleri’nde bulunan ve “Devrim Günceldir” adlı kitapta yeralan bir bölümü, güncel ve …