İşçi katliamına karşı yükselen protestolar

torunlar-eylem

Mecidiyeköy’deki Torunlar Center inşaatında 10 işçinin katledilmesi, birçok yerde protesto eylemleriyle lanetlendi.

Katliamı duyar duymaz Torunlar Center’ın önüne gelen başta inşaat işçileri ve emekçiler olmak üzere herkese polis gaz bombası, tomalar ve kalkanlarla saldırdı.

6 Eylül’de meydana gelen katliamın ardından hergün gerçekleşen eylemlerin en kitleseli 8 Eylül’de gerçekleşti. DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’un çağrısıyla binlerce işçi ve emekçi, devrimci kurumlar, Mecidiyeköy Cevahir AVM önünde toplanarak Torunlar Center’ın önüne yürüdü. Saat 16.00’da başlayan yürüyüşte sloganlar atıldı. Katliamın yaşandığı Torunlar Center önünde yapılan açıklamada, yaşananların katliam olduğu, bundan devletin ve patronların sorumluğu olduğu, gerekli önlemleri almadıkları vurgulandı. Bu sırada polis arka tarafta bekleyen kitleye gaz bombaları ile saldırdı. Kitle de yolllara barikatlar kurarak, taşlarla polisin saldırısına karşı koydu. Çatışmalar yaklaşık bir saat boyunca Mecidiyeköy civarında sürdü. Eyleme Proleter Devrimci Duruş, BDSP, Kaldıraç, Devrimci Hareket, EHP, EMEP Halkevleri de katılımdı.

Katliamın ardından işçiler işbaşı yapmaya zorlandı. Bunu kabul etmeyen işçiler işten çıkarıldı. İşten ayrılan işçiler çalışma koşullarının ağırlığını anlattılar. Katledilen işçilerin cenazeleri kitlesel bir şekilde uğurlandı. Sarıgazi, Dersim, Gümüşhane’de cenazeler yapıldı. Aileler ise bu katliamın takipçisi olacaklarını açıkladılar ve hukuki süreci başlattılar.

Bunlara da bakabilirsiniz

İşçi Emekçi Birliği direnişteki işçilerle buluştu

İşçi Emekçi Birliği grev ve direniş ziyaretleri yaptı. 16 Mayıs günü önce 9 gündür grevde …

Kavganın uzağında duran ARTIK AÇMALI GÖZÜNÜ!

Büyük bir merakla ve gerginlikle beklenen 14 Mayıs seçimleri geride kaldı. Bir kez daha seçim …

Hatay’da yaşamın kendisi mücadele

Hatay’da depremde hayatta kalmayı başaranlar için, artık yaşamanın kendisi kesintisiz ve her alanda bir mücadele …