İşçi katliamına karşı yükselen protestolar

torunlar-eylem

Mecidiyeköy’deki Torunlar Center inşaatında 10 işçinin katledilmesi, birçok yerde protesto eylemleriyle lanetlendi.

Katliamı duyar duymaz Torunlar Center’ın önüne gelen başta inşaat işçileri ve emekçiler olmak üzere herkese polis gaz bombası, tomalar ve kalkanlarla saldırdı.

6 Eylül’de meydana gelen katliamın ardından hergün gerçekleşen eylemlerin en kitleseli 8 Eylül’de gerçekleşti. DİSK, KESK, TTB ve TMMOB’un çağrısıyla binlerce işçi ve emekçi, devrimci kurumlar, Mecidiyeköy Cevahir AVM önünde toplanarak Torunlar Center’ın önüne yürüdü. Saat 16.00’da başlayan yürüyüşte sloganlar atıldı. Katliamın yaşandığı Torunlar Center önünde yapılan açıklamada, yaşananların katliam olduğu, bundan devletin ve patronların sorumluğu olduğu, gerekli önlemleri almadıkları vurgulandı. Bu sırada polis arka tarafta bekleyen kitleye gaz bombaları ile saldırdı. Kitle de yolllara barikatlar kurarak, taşlarla polisin saldırısına karşı koydu. Çatışmalar yaklaşık bir saat boyunca Mecidiyeköy civarında sürdü. Eyleme Proleter Devrimci Duruş, BDSP, Kaldıraç, Devrimci Hareket, EHP, EMEP Halkevleri de katılımdı.

Katliamın ardından işçiler işbaşı yapmaya zorlandı. Bunu kabul etmeyen işçiler işten çıkarıldı. İşten ayrılan işçiler çalışma koşullarının ağırlığını anlattılar. Katledilen işçilerin cenazeleri kitlesel bir şekilde uğurlandı. Sarıgazi, Dersim, Gümüşhane’de cenazeler yapıldı. Aileler ise bu katliamın takipçisi olacaklarını açıkladılar ve hukuki süreci başlattılar.

Bunlara da bakabilirsiniz

2024 1 Mayısı’na dair değerlendirmeler üzerine

1 Mayıs’ın üzerinden günler geçmesine rağmen tartışmalar, değerlendirmeler devam ediyor. Bu bile, 2024 1 Mayısı’nın …

“Tasarruf” değil hak gaspı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 13 Mayıs günü “Kamuda tasarruf ve verimlilik” adını verdiği …

Kobane Davası’nın gösterdikleri

  HDP’li 108 siyasetçinin (18’i tutuklu) yargılandığı Kobane Davası’nda, 16 Mayıs günü karar açıklandı. Ankara …