Taşerona karşı miting

taserona-hayir-disk

DİSK, taşeron köleliğinin kaldırılması talebiyle İzmir’de 21 Eylül’de miting düzenledi.

Basmane’de toplanan işçi ve emekçiler Gündoğdu Meydanı’na yürüdüler. Yürüyüş ve miting boyunca taşeron sistemine karşı sloganlar atıldı.

Gündoğdu Meydanı’nda ilk olarak Soma’da katledilen madenciler anısına saygı duruşu yapıldı. Mitingde bir konuşma yapan DİSK Başkanı Kani Beko; Soma’dan sonraki dört aylık süreçte 600 işçinin daha iş kazası adı altında katledildiğini, Bartın’da geçtiğimiz günlerde meydana gelen katliamın ardından patronun “cumhurbaşkanımızın dediği gibi bu işin fıtratında var” dediğini belirtti ve bu koşullar altında cinayetlerin durmayacağını söyledi. Beko, üç önerilerinin olduğunu, birincisinin denetlemelerin meslek odaları, üniversiteler, sendikalardan oluşan bağımsız bir kurul tarafından yapılması; ikincisinin sendikalaşma önündeki engellerin kaldırılması; üçüncünün de taşeron sisteminin yasaklanması diye sıraladı. Beko, taşeron sisteminden mağdur olan iş kollarını ve direnişteki işçileri sayarak “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganıyla konuşmasını bitirdi.

Mitinge KESK, Hak-İş, Türk-İş’e bağlı sendika yöneticilerinin yanı sıra partiler ve devrimci kurumlar da katıldı.

Bunlara da bakabilirsiniz

Newroz kutlamaları yapıldı

HDP tarafından “Her der Newroz, her dem Azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” sloganıyla düzenlenen Newroz …

Direnişteki Mata işçilerine ziyaret

21 Mart günü İşçi Emekçi Birliği olarak direnişte olan Mata işçileriyle buluştuk. “İşgal-Grev-Direniş Mata’da Direniş …

Samandağ’da 40. gün yürüyüşü: “Unutmuyoruz, affetmiyoruz!”

Hatay-Samandağ’da depremin 40. günü nedeniyle bir anma yürüyüşü düzenlendi. Yüzlerce kişi ellerinde bahhurlar ve rihenler …