Murat Bozlak hayatını kaybetti

murat-bozlak

HDP Adana milletvekili Murat Bozlak, uzun yıllardır Kürt ulusal mücadelesinin içinde yer alan bir kişiydi. 1991 yılında kurulan Halkın Emek Partisi’nin (HEP) kurucusudur. 1994 yılında HEP’in kapatılmasının ardından kurulan DEP’in Genel Sekreterlik görevini yürütürken silahlı saldırıya uğradı, 5 kurşunla yaralandı; mucize eseri kurtuldu. DEP’in ardından kurulan HADEP’in Genel Başkanı oldu. 5 yıl hapiste yattı, “siyasi yasaklı” ilan edildi. 2011 yılında Adana Milletvekili olarak seçilmesinin ardından kansere yakalandı ve tedavi görmeye başladı.

Parti içinde “zor günlerin başkanı” olarak tanınan Bozlak, milletvekillerinin ölümü sözkonusu olduğunda rutin olarak düzenlenen devlet törenini istememişti. Bu onun, 20 yılı aşkın siyasi yaşamında, devlet karşısındaki siyasi duruşunun göstergesiydi.

6 Ocak günü Ankara’da DBP binasının önünde yapılan törenin ardından, cenazesi, doğum yeri olan Şereflikoçhisar’a gönderildi.

 

 

 

 

Bunlara da bakabilirsiniz

Hasta tutsaklar için İsviçre’de eylem

Türkiye’de cezaevlerinde yaşanan sorunlara dikkat çekmek, hasta tutsakların serbest bırakılması talebini yükseltmek ve tecrit ve …

Depremin yıldönümünde protesto gösterileri: Unutmadık, affetmeyeceğiz!

6 Şubat gecesi saat 4.17’de meydana gelen ve yüzbinlerce insanın ölmesine neden olan depremlerin birinci …

Son sözü hep direnenler söyler!

Maraş’tan Hatay’a bölgeyi kaplayan depremin üzerinden 1 yıl geçti. Sorunlar, üzerine yenileri eklenerek büyüdükçe büyüyor… …