Murat Bozlak hayatını kaybetti

murat-bozlak

HDP Adana milletvekili Murat Bozlak, uzun yıllardır Kürt ulusal mücadelesinin içinde yer alan bir kişiydi. 1991 yılında kurulan Halkın Emek Partisi’nin (HEP) kurucusudur. 1994 yılında HEP’in kapatılmasının ardından kurulan DEP’in Genel Sekreterlik görevini yürütürken silahlı saldırıya uğradı, 5 kurşunla yaralandı; mucize eseri kurtuldu. DEP’in ardından kurulan HADEP’in Genel Başkanı oldu. 5 yıl hapiste yattı, “siyasi yasaklı” ilan edildi. 2011 yılında Adana Milletvekili olarak seçilmesinin ardından kansere yakalandı ve tedavi görmeye başladı.

Parti içinde “zor günlerin başkanı” olarak tanınan Bozlak, milletvekillerinin ölümü sözkonusu olduğunda rutin olarak düzenlenen devlet törenini istememişti. Bu onun, 20 yılı aşkın siyasi yaşamında, devlet karşısındaki siyasi duruşunun göstergesiydi.

6 Ocak günü Ankara’da DBP binasının önünde yapılan törenin ardından, cenazesi, doğum yeri olan Şereflikoçhisar’a gönderildi.

 

 

 

 

Bunlara da bakabilirsiniz

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …

Paris’te Yılmaz Güney anması

Devrimci sanatçı Yılmaz Güney, Paris’te komünist ve devrimci-demokrat kurumlar tarafından, mezarı başında anıldı. Anma, Yılmaz …

12 Eylül’ü protesto eden ve Aysel Tuğluk’un serbest bırakılmasını isteyen afişler asıldı

12 Eylül askeri faşist darbeye karşı direnişe çağıran afişler yapıldı. Ayrıca “Aysel Tuğluk ve hasta …