Adana’da coşkulu 1 Mayıs

adana-1-mayis

Adana’da 1 Mayıs mitingi her yıl olduğu gibi Uğur Mumcu Alanı’nda yapıldı. Bu yıl kitle örgütleri, odalar ve sendikalardan oluşan Tertip Komitesi ve katılan tüm kurumlar, geçen yıllardan farklı olarak alana giriş kollarını değiştirdi. Geçen yıllarda Mimar Sinan Parkı’nda başlayan tek ve uzun yürüyüş kolu dış caddeler olması nedeniyle şehre 1 Mayıs canlılığını veremiyordu. Bu yüzden yürüyüş kollarının değiştirilerek alana iki ayrı koldan girilmesi düşünüldü. Böylece alana biri İnönü Parkı’ndan, diğeri de Yaşar kemal Kültür Merkezi önünden olmak üzere iki ayrı caddeden girildi.

İnönü Parkı’ndan yürüyen kolda DİSK’e bağlı sendikalar, Birleşik Kamu-İş, Adana Alevi Platformu, İnsan Hakları Derneği, HDP ve aralarında PDD’nin de bulunduğu devrimci dergi ve kurumlar; diğer koldan ise Türk-İş, KESK ve KESK’e bağlı sendikalar, TTB, TMMOB, Birleşik Haziran Hareketi yürüdü.

Saat 14.00’te toplanmaya başlayan binlerce insan, Uğur Mumcu Alanı’na aktı. Saat 16.00’da alana girildiğinde kürsüden Tertip Komitesi’nin her dilden selamlamasıyla karşılaştı kitle. Taksim’deki saldırı ve gözaltılar protesto edildikten sonra, onların derhal serbest bırakılması istendi. Okunan ortak metinde de işçi ve emekçilerin talepleri sıralandı. İlkay Akkaya’nın coşkulu konseriyle sona eren miting, gençlerin yoğun katılımıyla dikkat çekti.

Bunlara da bakabilirsiniz

İran’da kitleler sokakta

İran’da 22 yaşındaki genç bir kadının polis tarafından öldürülmesi, ülkede son yılların en büyük kitle …

12 Eylül ve Nevin Berktaş belgeseli…

12 Eylül’ün yıldönümünde, Nevin Berktaş ile röportaj yapıldı ve bir belgesel hazırlandı. Oda TV’nin hazırladığı, …

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …