Adana’da coşkulu 1 Mayıs

adana-1-mayis

Adana’da 1 Mayıs mitingi her yıl olduğu gibi Uğur Mumcu Alanı’nda yapıldı. Bu yıl kitle örgütleri, odalar ve sendikalardan oluşan Tertip Komitesi ve katılan tüm kurumlar, geçen yıllardan farklı olarak alana giriş kollarını değiştirdi. Geçen yıllarda Mimar Sinan Parkı’nda başlayan tek ve uzun yürüyüş kolu dış caddeler olması nedeniyle şehre 1 Mayıs canlılığını veremiyordu. Bu yüzden yürüyüş kollarının değiştirilerek alana iki ayrı koldan girilmesi düşünüldü. Böylece alana biri İnönü Parkı’ndan, diğeri de Yaşar kemal Kültür Merkezi önünden olmak üzere iki ayrı caddeden girildi.

İnönü Parkı’ndan yürüyen kolda DİSK’e bağlı sendikalar, Birleşik Kamu-İş, Adana Alevi Platformu, İnsan Hakları Derneği, HDP ve aralarında PDD’nin de bulunduğu devrimci dergi ve kurumlar; diğer koldan ise Türk-İş, KESK ve KESK’e bağlı sendikalar, TTB, TMMOB, Birleşik Haziran Hareketi yürüdü.

Saat 14.00’te toplanmaya başlayan binlerce insan, Uğur Mumcu Alanı’na aktı. Saat 16.00’da alana girildiğinde kürsüden Tertip Komitesi’nin her dilden selamlamasıyla karşılaştı kitle. Taksim’deki saldırı ve gözaltılar protesto edildikten sonra, onların derhal serbest bırakılması istendi. Okunan ortak metinde de işçi ve emekçilerin talepleri sıralandı. İlkay Akkaya’nın coşkulu konseriyle sona eren miting, gençlerin yoğun katılımıyla dikkat çekti.

Bunlara da bakabilirsiniz

Gerici müfredata karşı boykot ve eylem

AKP hükümeti tarafından hazırlanan ve eğitim sistemini daha da gerici hale getirmeyi hedefleyen “Türkiye Yüzyılı …

Emek Barış Demokrasi Güçleri, kayyum politikasına karşı eylem yaptı

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı İstanbul-Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda …

İsviçre’de Filistin halkıyla dayanışma

İsviçre’nin Basel kentinde Filistin halkıyla dayanışma yürüyüşü düzenlendi. ABD’nin ve Avrupa Birliği’nin de desteğini arkasına …