AKP’nin savaş çığırtkanlığına tepki

taksim-savas-eylemi

Suriye’de son dönemde yeniden tırmanan AKP destekli IŞİD saldırılarını protesto etmek için DİSK, KESK, TTB ve TMMOB 2 Temmuz’da yürüyüş düzenledi.

Saat 19.00’da Taksim Tünel’de toplanan kitle “Halkların kardeşliğini ve barışı savunacağız” pankartının arkasında flamalar ve dövizlerle kortej oluşturdu. PDD, Kaldıraç, HDP, Halkevleri, EHP yürüyüşe flamalarıyla katıldılar. “Katil IŞİD işbirlikçi AKP”, “Katil IŞİD Suriye’den defol”, “Yaşasın halkların kardeşliği, “Bıji bratiya gelan”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganlarının atıldığı yürüyüş, Galatasaray Meydanı’na kadar sürdü.

Burada kurumlar adına yapılan açıklamada, IŞİD’in Kobane başta olmak üzere Suriye’nin birçok yerinde katliamlar gerçekleştirdiği, Türk devletinin ise bunu maddi ve manevi desteklediği belirtildi. Bu destekten derhal vazgeçilmesi ve yükseltilen savaş çığırtkanlığına son verilmesi istendi. Savaşa karşı eylemlerin yükseltileceği vurgulandı. Tıpkı 1 Mart tezkeresinde olduğu gibi kitlelerin sokağa döküleceği ve savaşı engelleyeceği söylendi. Basın açıklaması sloganların atılmasıyla sona erdi.

Bunlara da bakabilirsiniz

İsviçre’de TKP/ML kuruluş ve Kaypakkaya’yı anma etkinliği

İsviçre’nin Basel kentinde, TKP/ML’nin 51. kuruluş yıldönümü ve İbrahim Kaypakkaya’nın şehit düşmesinin 50. yılı nedeniyle …

İEB’den Mecidiyeköy LC Waikiki önünde eylem

İşçi Emekçi Birliği, sendikalaştıkları için işten atılan LC Waikiki Depo işçileri ile birlikte Mecidiyeköy LC …

Fransa’da emeklilik yasasına karşı eylem

Fransa’da Macron ve hükümeti “reform” adı altında emeklilik yaşını 64’e yükseltmek istiyor. 2020’de yürürlüğe sokmaya …