Er Osman Karadeniz KAYIP!

osman-karadeniz

İzmir Buca’da askerlik görevini yapan Diyarbakırlı Osman Karadeniz, 12 Haziran’dan bu yana kayıp! Ailesi, Osman’la en son 11 Haziran akşamı telefonla görüştüklerini, sonrasında haber alamadıklarını bildiriyorlar. Diyarbakır’da HDP mitingindeki bombalı saldırıdan sonra, Osman’ın tepki gösterdiğini, bunun üzerine kışlada kavga çıktığını söylüyorlar. Bu kavga sonrası Osman, arkadaşlarını arayıp “başıma her şey gelebilir” demiş.

Ardından 12 Haziran’da Osman Karadeniz’i Denizli’ye sürüyorlar. Bu sürgünün yaşanan kavgadan dolayı olduğu düşünülüyor. Ancak Genelkurmay, bunu kabul etmiyor, askerler arasında her zaman kavgaların olabildiği söylüyor. Güvenlik kamerası görüntüsünde, Karadeniz’in nizamiyeden çıkış görüntüsünün bulunduğunu, o yüzden “firari” olarak kabul ettiklerini bildiriyorlar. Ama Buca Merkez Komutanlığı’ndan sivil giysileriyle çıktığı görülen Osman Karadeniz’den o günden bu yana haber alınamıyor.

Karadeniz ailesi ise, Osman’ın hayatından Genelkurmay’ı sorumlu tutuyor. Ağabey Kadir Karadeniz “bu olayın karanlık olduğunu düşünüyoruz” diyor. Ve ekliyor: “Firar etmiş olması da bir ihtimaldir, ancak askerin yaklaşımları bizi kaygılandırıyor. Bize ‘kardeşinizi dağda arayın’ deniyor. Bize terörist gözüyle bakıyorlar. Dağa bile çıkmış olsa askerin denetimindedir.”

Bugüne dek birçok Kürt ve Alevi askerin kışlada öldürüldüğüne şahit olduk. Osman’ın da böyle bir cinayetle hayatını kaybetmiş olması yüksek bir ihtimal.

HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de konuyla ilgili, Milli Savunma Bakanı’nın açıklaması için soru önergesi verdi. Önergede, “yerel askeri yetkililer tarafından Karadeniz’in ailesine kayıp olmasıyla ilgili bilgi verilmediği, adli soruşturmanın başlatılması için Cumhuriyet Savcılığı’na gereken yazıların yazılmadığı” söylendi. “Denizli’de nakil olunan komutanlık kamera kayıtları incelenmiş midir? Kendisinin birliğine teslim olup olmadığı anlaşılmış mıdır?” diye sordu.

İHD ve kayıp yakınları her hafta düzenlenen oturma eylemlerinde, kayıp er Osman Karadeniz’in akıbetini sordular. Devletin 90’lı yılların politikasını sürdürdüğünü ve bir an önce kayıp askerin bulunması gerektiğini söylediler. Cumartesi Anneleri de, 29 Haziran’daki buluşmalarında, Karadeniz’in durumuna dikkat çekti. “Yetkililer tarafından Osman Karadeniz’in ailesine verilen cevap, biz kayıp yakınlarına bugüne kadar verilen cevaptı. Biz Osman’ın ailesinin yanındayız. Devlet açıklama yapmak zorundadır” denildi.

Dergimizin yayına hazırlandığı Temmuz’un ilk haftasında Osman Karadeniz’den halen bir haber yoktu. Yaklaşık bir aydır haber alınamıyor oluşu, kışlada öldürülen askerlere bir yenisinin daha eklendiği kuşkusunu arttırıyor.

 

Bunlara da bakabilirsiniz

İsviçre’de TKP/ML kuruluş ve Kaypakkaya’yı anma etkinliği

İsviçre’nin Basel kentinde, TKP/ML’nin 51. kuruluş yıldönümü ve İbrahim Kaypakkaya’nın şehit düşmesinin 50. yılı nedeniyle …

İEB’den Mecidiyeköy LC Waikiki önünde eylem

İşçi Emekçi Birliği, sendikalaştıkları için işten atılan LC Waikiki Depo işçileri ile birlikte Mecidiyeköy LC …

Fransa’da emeklilik yasasına karşı eylem

Fransa’da Macron ve hükümeti “reform” adı altında emeklilik yaşını 64’e yükseltmek istiyor. 2020’de yürürlüğe sokmaya …