“Türkiye işçi haklarının güvencede olmadığı bir ülke”

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) “Küresel İşçi Hakları Endeksi” isimli bir araştırma yayınladı. “Körfez ülkeleri işçiler için en kötü yerler” olarak gösterilirken, “Avrupa’da uygulanan kemer sıkma politikaları”nın işçi haklarında gerilemelere yol açtığı belirtildi.

Raporda, Türkiye “işçi haklarının güvence altında olmadığı bir ülke” olarak geçiyor. Sütaş direnişine jandarma müdahalesi ve şirketin eylem alanına gübre dökmesi gibi örnekler sıralanıyor, Bakanlar Kurulu kararıyla grevlerin yasaklanması ve 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlamak isteyen sendikalara yönelik polis şiddetine de yer veriliyor.

Dünya gündemine taşınan hak ihlalleri arasında DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun Somalı madencileri anmak için düzenlenen bir yürüyüşte polis tarafından yaralanması ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun Maltepe Üniversitesi işçileriyle birlikte gözaltına alınması da bulunuyor.

Bunlara da bakabilirsiniz

chd-eylem1

ÇHD avukatlarına ceza yağdı

Yaklaşık 10 yıldır süren, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının yargılandığı dava, 7-11 …

Taksim-İstiklal Caddesi’nde patlama

Taksim’de İstiklal Caddesi’nde, saat 16.20 civarında büyük bir patlama meydana geldi. Cumartesi günü, İstiklal Caddesi’nin …

Ser verip sır vermeyen yiğit: İSMAİL GÖKHAN EDGE

İsmail Gökhan Edge, Diyarbakır işkencehanelerinde sır vermedi, ser verdi. O, 1953 yılında Eskişehir’de doğdu. İzmir …