“Türkiye işçi haklarının güvencede olmadığı bir ülke”

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) “Küresel İşçi Hakları Endeksi” isimli bir araştırma yayınladı. “Körfez ülkeleri işçiler için en kötü yerler” olarak gösterilirken, “Avrupa’da uygulanan kemer sıkma politikaları”nın işçi haklarında gerilemelere yol açtığı belirtildi.

Raporda, Türkiye “işçi haklarının güvence altında olmadığı bir ülke” olarak geçiyor. Sütaş direnişine jandarma müdahalesi ve şirketin eylem alanına gübre dökmesi gibi örnekler sıralanıyor, Bakanlar Kurulu kararıyla grevlerin yasaklanması ve 1 Mayıs’ı Taksim Meydanı’nda kutlamak isteyen sendikalara yönelik polis şiddetine de yer veriliyor.

Dünya gündemine taşınan hak ihlalleri arasında DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun Somalı madencileri anmak için düzenlenen bir yürüyüşte polis tarafından yaralanması ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun Maltepe Üniversitesi işçileriyle birlikte gözaltına alınması da bulunuyor.

Bunlara da bakabilirsiniz

Sırtımızdaki yük sizsiniz!

Türkiye’nin en büyük tekeli Koç Holding’in “onursal başkanı” Rahmi Koç, “Cumhuriyetin 100. Yılı” röportaj dizisinin …

Yerel seçimler yaklaşırken…

Devrimci, demokrat kurumlar Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) çağrısıyla, yerel seçimleri konuşmak üzere İstanbul’da iki kez …

İsrail-Filistin savaşına dair tartışmalar üzerine

İsrail’in Gazze’ye saldırısı, birçok tartışmayı yeniden alevlendirdi. Bunlardan biri, Hamas’ın gerici karakterinden dolayı Filistin halkına …