ARÇELİK-LG işçisinin direnişi sürüyor

arcelik

Gebze Organize Sanayi’de bulunan Arçelik-LG işçilerinin direnişi sürüyor. Mayıs ayında başlayan metal işçilerinin fiili grev ve Türk Metal’den istifa eylemlerine Arçelik-LG işçileri de katılmıştı. 

13 Ağustos günü Arçelik-LG işçilerinin direniş çadırını ziyaret ettik. İşçiler, 2 Temmuz’da Türk Metal’in gitmesi, ücretlerin yükseltilmesi ve çalışma koşullarının düzeltilmesi için üretimi durdurduklarını, fabrikayı işgal ettiklerini, 4 gün sonra polis zoruyla fabrikadan çıkarıldıklarını, o günden beri fabrika önünde direnişlerini sürdürdüklerini belirttiler. Direnişin ilk günlerinde patron ve sendikanın baskısından dolayı kimi işçilerin sendikaya geri döndüğünü söyleyen işçiler, patronun 173 işçiyi işten attığını, süreç içerisinde direnişe katılan işçilerde azalma olduğunu söyledi. Buna karşılık işe iade davası açtıklarını, çadır direnişinin yanısıra Kartal ve Kadıköy gibi yerlerde zaman zaman eylem yaptıklarını, Gebze’deki sendikaları, gazeteleri ve demokratik kurumları gezdiklerini belirterek, sonuç alana kadar direnişlerini sürdürmekte kararlı olduklarını vurguladılar.

Bunlara da bakabilirsiniz

İran’da kitleler sokakta

İran’da 22 yaşındaki genç bir kadının polis tarafından öldürülmesi, ülkede son yılların en büyük kitle …

12 Eylül ve Nevin Berktaş belgeseli…

12 Eylül’ün yıldönümünde, Nevin Berktaş ile röportaj yapıldı ve bir belgesel hazırlandı. Oda TV’nin hazırladığı, …

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …