ARÇELİK-LG işçisinin direnişi sürüyor

arcelik

Gebze Organize Sanayi’de bulunan Arçelik-LG işçilerinin direnişi sürüyor. Mayıs ayında başlayan metal işçilerinin fiili grev ve Türk Metal’den istifa eylemlerine Arçelik-LG işçileri de katılmıştı. 

13 Ağustos günü Arçelik-LG işçilerinin direniş çadırını ziyaret ettik. İşçiler, 2 Temmuz’da Türk Metal’in gitmesi, ücretlerin yükseltilmesi ve çalışma koşullarının düzeltilmesi için üretimi durdurduklarını, fabrikayı işgal ettiklerini, 4 gün sonra polis zoruyla fabrikadan çıkarıldıklarını, o günden beri fabrika önünde direnişlerini sürdürdüklerini belirttiler. Direnişin ilk günlerinde patron ve sendikanın baskısından dolayı kimi işçilerin sendikaya geri döndüğünü söyleyen işçiler, patronun 173 işçiyi işten attığını, süreç içerisinde direnişe katılan işçilerde azalma olduğunu söyledi. Buna karşılık işe iade davası açtıklarını, çadır direnişinin yanısıra Kartal ve Kadıköy gibi yerlerde zaman zaman eylem yaptıklarını, Gebze’deki sendikaları, gazeteleri ve demokratik kurumları gezdiklerini belirterek, sonuç alana kadar direnişlerini sürdürmekte kararlı olduklarını vurguladılar.

Bunlara da bakabilirsiniz

Eti Krom işçileri direniyor

Elazığ-Alacakaya’da bulunan Eti Krom Yıldırımlar AŞ’ye ait maden ocaklarında çalışan işçiler, düşük ücretler ve ağır …

Hatay’da Evvel Temmuz Festivali başladı

Antakya-Samandağ’da Evvel Temmuz Festivali başladı. 11-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen festivalde PDD olarak stan açtık. …

İEB’den NATO zirvesine karşı eylem

NATO’nun 75. yılı için ABD’de toplanan zirveyi protesto etmek amacıyla İşçi Emekçi Birliği İstanbul Dolmabahçe …