Şavşat şehitlerini andı

savsat-sehitleri

Artvin’in Şavşat ilçesinde 23 Temmuz günü 1979’da şehit düşen devrimcileri anmak için miting düzenlendi. Devrimci ve demokratların örgütlediği miting kitlesel ve coşkulu geçti.

1979’un 23 Temmuz’unda Şavşat’ta düzenlenen bir mitinge, devletin kolluk güçleri ateşli silahlarla kitleyi taramışlardı. 5 devrimci şehit olmuş, onlarcası yaralanmıştı. Şavşat’ın devrimci ve demokratları yıllar sonra bu katliamı protesto etmek, şehit düşen devrimcileri anmak için miting düzenlediler.

Saat 12’de terminalin önünde toplanan kitle, ‘79’da şehit düşen devrimcilerin isim ve resimlerinin olduğu pankartın arkasında kortej oluşturarak yürüyüşe geçti. Yürüyüş boyunca “Şavşat şehitleri ölümsüzdür”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Suruç şehitleri ölümsüzdür”, “Katil devlet hesap verecek”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Suruç şehitlerinin resimleri de kortejde taşındı. Suruç’ta devlet destekli katliamdan dolayı kitlelerin devlete ve IŞİD gericiliğine karşı öfkesi oldukça büyüktü.

Miting alanına gelindiğinde Artvin’in devrim şehitleri kitleyi karşıladı. 50’yi aşkın şehit resiminin platformun arkasındaki duvara asılması mitinge ayrı bir coşku kattı. Şavşat şehitleri şahsında, devrim ve sosyalizm mücadelesinde şehit düşen devrimci ve komünistler için saygı duruşu yapıldı. Ardından tertip komitesinin hazırladığı bir metin okundu. Devletin katliamı lanetlendi, şehitler saygıyla anıldı, onların mücadelesinin devam ettiği belirtildi. Bölgede yapılmak istenen HES ve madenlere dikkat çekilerek, mücadelenin yükseltileceği belirtildi.

Mitingde ÖDP eşgenel başkanı Alper Taş, HDP milletvekili Beyza Üstün, şehit ailelerinden iki kişi ve bir tutsak yakını birer konuşma yaptılar. Şehit yakınlarının duygulu konuşmaları kitlede coşkulu sloganlarla karşılık buldu. Konuşmacıların hepsi şehitleri saygıyla selamladıktan sonra, Suruç katliamını lanetlediler, güncel gelişmeleri değerlendiren konuşmalar yaptılar. Konuşmalardan sonra artık her yıl benzer eylem ve etkinlik yapılacağı belirtilerek miting sonlandırıldı.

Mitinge PDD, EMEP, HDP, ÖDP ve SDH katıldı.

 

 

Bunlara da bakabilirsiniz

Yerel seçimler yaklaşırken…

Devrimci, demokrat kurumlar 26 Eylül 2023 tarihinde Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) çağrısıyla, yerel seçimleri konuşmak …

12 Eylül’e sıkılan “ilk kurşun” OSMAN YAŞAR YOLDAŞCAN

1980 yılının 29 Eylül günüydü. O gün İstanbul’da gökyüzü koyu gri bulutlarla kaplanmıştı. Kesik kesik …

Gezi yargılanamaz!

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 8 sanıklı Gezi Parkı davasında, Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis …