Aziz Güler”in cenazesi verilmiyor!

aziz-guler

Aziz Güler, 23 Eylül 2015 tarihinde Rojava’da IŞİD çeteleriyle savaşırken hayatını kaybetti. O günden bu yana cenazesi ailesine verilmiyor. Aile, önce Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yaptı. Ancak reddedildi. Bunun üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne  (AİHM) başvurdular.

Aziz Güler’in babası, oğlunun öldüğü günden bu yana Kobanê’de, Aziz’in cenazesi başında bekliyor. Aziz’in bulunduğu yerde elektriğin olmadığını, jeneratörlerle günün belirli saatlerinde elektrik verildiğini belirten baba, Aziz’in artık çürümeye başladığını söylüyor.

Aziz Güler’in cenazesinin verilmesi için birçok yerde eylemler yapıldı. Fakat hala cenazesi getirilebilmiş değil. Devletin Kürt düşmanlığı, ölülere dahi saygısızlık biçiminde sürüyor. Aziz şahsında devrim şehitleri ve aileleri cezalandırılmak isteniyor. Buna karşın başta ailesi olmak üzere duyarlı kesimlerin mücadelesi sürüyor. Aziz’i getirene dek de sürecek…

Ailesi tarafından yapılan açıklama, tüm insanlığa yapılan bir çağrıdır:

Oğlumuz, kardeşimiz Aziz Güler’i 21 Eylül tarihinde Rojava’da kaybettik, naaşı şuan orada. Cenazesini devlet hükümet yetkilileri bize vermiyor. Aziz, bu toprakların çocuğu, bu topraklarda doğdu, büyüdü, okudu, çalıştı, yoksul insanlar için mücadele etti. O’nun ruhu ve bedeni ancak doğup büyüdüğü topraklarda, çok sevdiği halkının ve arkadaşlarının yanında huzura kavuşacak.

Bunlara da bakabilirsiniz

İran’da kitleler sokakta

İran’da 22 yaşındaki genç bir kadının polis tarafından öldürülmesi, ülkede son yılların en büyük kitle …

12 Eylül ve Nevin Berktaş belgeseli…

12 Eylül’ün yıldönümünde, Nevin Berktaş ile röportaj yapıldı ve bir belgesel hazırlandı. Oda TV’nin hazırladığı, …

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …