Aziz Güler”in cenazesi verilmiyor!

aziz-guler

Aziz Güler, 23 Eylül 2015 tarihinde Rojava’da IŞİD çeteleriyle savaşırken hayatını kaybetti. O günden bu yana cenazesi ailesine verilmiyor. Aile, önce Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yaptı. Ancak reddedildi. Bunun üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne  (AİHM) başvurdular.

Aziz Güler’in babası, oğlunun öldüğü günden bu yana Kobanê’de, Aziz’in cenazesi başında bekliyor. Aziz’in bulunduğu yerde elektriğin olmadığını, jeneratörlerle günün belirli saatlerinde elektrik verildiğini belirten baba, Aziz’in artık çürümeye başladığını söylüyor.

Aziz Güler’in cenazesinin verilmesi için birçok yerde eylemler yapıldı. Fakat hala cenazesi getirilebilmiş değil. Devletin Kürt düşmanlığı, ölülere dahi saygısızlık biçiminde sürüyor. Aziz şahsında devrim şehitleri ve aileleri cezalandırılmak isteniyor. Buna karşın başta ailesi olmak üzere duyarlı kesimlerin mücadelesi sürüyor. Aziz’i getirene dek de sürecek…

Ailesi tarafından yapılan açıklama, tüm insanlığa yapılan bir çağrıdır:

Oğlumuz, kardeşimiz Aziz Güler’i 21 Eylül tarihinde Rojava’da kaybettik, naaşı şuan orada. Cenazesini devlet hükümet yetkilileri bize vermiyor. Aziz, bu toprakların çocuğu, bu topraklarda doğdu, büyüdü, okudu, çalıştı, yoksul insanlar için mücadele etti. O’nun ruhu ve bedeni ancak doğup büyüdüğü topraklarda, çok sevdiği halkının ve arkadaşlarının yanında huzura kavuşacak.

Bunlara da bakabilirsiniz

Newroz kutlamaları yapıldı

HDP tarafından “Her der Newroz, her dem Azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” sloganıyla düzenlenen Newroz …

Direnişteki Mata işçilerine ziyaret

21 Mart günü İşçi Emekçi Birliği olarak direnişte olan Mata işçileriyle buluştuk. “İşgal-Grev-Direniş Mata’da Direniş …

Samandağ’da 40. gün yürüyüşü: “Unutmuyoruz, affetmiyoruz!”

Hatay-Samandağ’da depremin 40. günü nedeniyle bir anma yürüyüşü düzenlendi. Yüzlerce kişi ellerinde bahhurlar ve rihenler …