Üç TİKKO gerillası katledildi

dersim-sehitleri-partizan

Devletin Kürdistan’da tırmandırdığı savaş, gerilla ve halktan pekçok kişinin katledilmesiyle sürüyor. 21 Ekim tarihinde Dersim’in Ovacık ilçesinde Mercan kırsalında 3 TİKKO gerillası daha yaşamını yitirdi. Cengiz İçli, Hakan Çakır ve Özgüç Yalçın’ın cenazeleri kitlesel bir şekilde kaldırıldı.

Sanat Sokağı’nda bir araya gelen halk, Dersim Cemevi’ne yürüyüş düzenledi. Cemevi önünde şehitler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Ardından Partizan Temsilcisi bir konuşma yaptı. Yaşamını yitiren gerillalardan Cengiz İçli ve Hakan Çakır’ın bir saat süren çatışmada şehit düştüğünü, Özgüç Yalçın’ın ise yaralı ele geçirildiğini ve ağır işkenceler gördükten sonra katledildiğini aktardı. “Ovacık’ta katledilen halk savaşçılarının haykırdıkları direniş ve özgürlük sloganlarını yükseltmemiz gerekiyor” dedi.

Devlet, kan ve DNA testini dayatarak cenazelerin alınması keyfi şekilde geciktirdi. Cengiz İçli’nin cenazesi, 27 Ekim’de Mersin’e uğurlandı. Bir gün sonra Özgüç Yalçın’nın cenazesi Dersim’in Hozat ilçesinde, Hakan Çakır’ın cenazesi ise Dersim merkezde toprağa verildi.

Bunlara da bakabilirsiniz

chd-eylem1

ÇHD avukatlarına ceza yağdı

Yaklaşık 10 yıldır süren, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının yargılandığı dava, 7-11 …

Taksim-İstiklal Caddesi’nde patlama

Taksim’de İstiklal Caddesi’nde, saat 16.20 civarında büyük bir patlama meydana geldi. Cumartesi günü, İstiklal Caddesi’nin …

Ser verip sır vermeyen yiğit: İSMAİL GÖKHAN EDGE

İsmail Gökhan Edge, Diyarbakır işkencehanelerinde sır vermedi, ser verdi. O, 1953 yılında Eskişehir’de doğdu. İzmir …