Üç TİKKO gerillası katledildi

dersim-sehitleri-partizan

Devletin Kürdistan’da tırmandırdığı savaş, gerilla ve halktan pekçok kişinin katledilmesiyle sürüyor. 21 Ekim tarihinde Dersim’in Ovacık ilçesinde Mercan kırsalında 3 TİKKO gerillası daha yaşamını yitirdi. Cengiz İçli, Hakan Çakır ve Özgüç Yalçın’ın cenazeleri kitlesel bir şekilde kaldırıldı.

Sanat Sokağı’nda bir araya gelen halk, Dersim Cemevi’ne yürüyüş düzenledi. Cemevi önünde şehitler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Ardından Partizan Temsilcisi bir konuşma yaptı. Yaşamını yitiren gerillalardan Cengiz İçli ve Hakan Çakır’ın bir saat süren çatışmada şehit düştüğünü, Özgüç Yalçın’ın ise yaralı ele geçirildiğini ve ağır işkenceler gördükten sonra katledildiğini aktardı. “Ovacık’ta katledilen halk savaşçılarının haykırdıkları direniş ve özgürlük sloganlarını yükseltmemiz gerekiyor” dedi.

Devlet, kan ve DNA testini dayatarak cenazelerin alınması keyfi şekilde geciktirdi. Cengiz İçli’nin cenazesi, 27 Ekim’de Mersin’e uğurlandı. Bir gün sonra Özgüç Yalçın’nın cenazesi Dersim’in Hozat ilçesinde, Hakan Çakır’ın cenazesi ise Dersim merkezde toprağa verildi.

Bunlara da bakabilirsiniz

Soma Katliamı 10. yılında

13 Mayıs 2014’te Soma’da katledilen madencilerin anmaları yapıldı. 10. yıldaki anmalar, Manisa-Soma başta olmak üzere, …

1 Mayıs’a, Taksim’e, tutsaklara özgürlük

1 Mayıs’ta Taksim’e yürümek istedikleri için tutuklanan 50 kişi için dayanışma eylemleri devam ediyor. İstanbul …

Öğretmenler iş bıraktı, eylem yaptı

İstanbul’da özel bir lisenin müdürü İbrahim Oktugan’ın bir lise öğrencisi tarafından öldürülmesinin ardından, eğitim sendikaları …