Devrimci, demokrat, yurtsever TUTSAKLARIN YENİ YILI KUTLU OLSUN!

2016-tutsak-mesaj

Tutsaklara yeni yıl mesajımız… 

Yeni bir yılı içeride karşılayan tüm tutsaklara, bir kez daha yürek dolusu “merhaba” diyoruz.   En içten sevgi ve selamlarımızı yolluyoruz…

Kiminiz belki yıllardır içeridesiniz ve kim bilir bu kaçıncı “yeni yıl” karşılamanız! Kiminiz ise, belki de ilk defa böyle bir durumu yaşıyorsunuz!

Ama sadece ilk kez yaşayanlar değil, yıllardır hapishanelerde olanlarda bile, her yeni yıl, bir yanda hüzün, diğer yanda heyecan ve umut yaratır. Nasrettin Hoca’nın hikayesinde olduğu gibi “damdan düşenler”den olduğumuz için, bu duyguları çok iyi anlıyor ve paylaşıyoruz…

Adet olduğu üzere, yeni bir yıla girerken, geçen yılın muhasebesi yapılır, gelecek yıla dair öngörülerde bulunulur. Elbette geçmişle gelecek arasında doğru bir köprü kuranlar, “dün-bugün-yarın” diyalektiğini gerçek anlamda özümseyenler, bunu sağlıklı bir şekilde yapabilirler.

Ve mücadele eden insanlar, gelecekten umutlarını asla kesmezler. Bu ne bir lakırdı, ne de avuntudur! Gerek kendi yaşamları boyunca edindikleri deneyim, gerekse insanlığın tarihi hakkında okudukları, öğrendikleri ve bütün bunlardan damıtılarak oluşan tarihsel-toplumsal bilinç, en karanlık dönemlerde bile aydınlık bir geleceği görmelerini sağlar.

Yine karanlık-kasvetli bir dönemden geçiyoruz. Yeni yıla savaşlarla, katliamlarla, tutsaklıklarla giriyoruz. Ama şafağın, karanlığın en koyulaştığı anda söktüğünü de biliyoruz. Önemli olan, bu bilinç açıklığıdır. İçeride-dışarıda bilincimizin ve yüreğimizin karartılmasına izin vermemektir.  Etrafımıza örülen duvarları paramparça etmektir. Büyük ozan Nazım Hikmet’in söylediği gibi; “O duvar, o duvarlarınız… Vız gelir bize vız! / Bizim kuvvetimizdeki hız… Tarihin o durdurulamaz akışındandır.”

Tarihin akışı sürüyor!.. 2015, 2016’ya devriliyor. Her birimiz açısından koca bir yıl, insanlık tarihi açısından ise, “okyanusta bir damla” geride kalıyor.

Yeni sulara yelken açıyoruz. Belki öncekilerden daha devasa dalgalarla boğuşacağız! Daha büyük yaralar alacağız! Ama geleceğe olan umudumuzu hiç yitirmeden mücadele etmeye devam edeceğiz!

Umut insandadır! Umut, halkların boyuneğmeyen duruşundadır! Umut, çocukların parlayan gözlerindedir!

Yeni kavga yılınızı kutluyor, özgür yarınlarda görüşmek umuduyla diyoruz…

En güzel yıllar, uğrunda savaşanların olsun…

10 Aralık 2015

Yediveren Yayınları

 

 

Bunlara da bakabilirsiniz

İsviçre’de TKP/ML kuruluş ve Kaypakkaya’yı anma etkinliği

İsviçre’nin Basel kentinde, TKP/ML’nin 51. kuruluş yıldönümü ve İbrahim Kaypakkaya’nın şehit düşmesinin 50. yılı nedeniyle …

İEB’den Mecidiyeköy LC Waikiki önünde eylem

İşçi Emekçi Birliği, sendikalaştıkları için işten atılan LC Waikiki Depo işçileri ile birlikte Mecidiyeköy LC …

Fransa’da emeklilik yasasına karşı eylem

Fransa’da Macron ve hükümeti “reform” adı altında emeklilik yaşını 64’e yükseltmek istiyor. 2020’de yürürlüğe sokmaya …