Petrol-iş’te AKP operasyonu

Sendikal alanda süren AKP operasyonlarının son hedefi Petrol-iş sendikası oldu. Geçtiğimiz eylül ayında gerçekleşen Genel Kurul’da, AKP’li olduğu bilinen Ali Ufuk Yaşar’ın genel başkan seçilmesinin ardından, sendika içinde kadrolaşma ve eski kadroları tasfiye harekatı başlatıldı.

Saldırının ilk hedefi, örgütlenme uzmanı olarak görev yapan Nuran Gülenç oldu. 19 yıldır sendikada örgütlenme uzmanı olarak çalışan Gülenç, işten çıkarıldı. Gülenç, Ali Ufuk Yaşar’ın, yönetime girdiği andan itibaren kendisinin örgütlenme çalışmalarına ve işçilerin haklarını savunan girişimlerine tepki gösterdiğini ifade etti.

Nuran Gülenç’in ardından, basın servisi çalışanı Elif Tuba Şimşek de işten çıkarıldı. “Ben kiminle istersem onunla çalışırım” diyen Yaşar’ın kendisini işten çıkardığını anlatan Şimşek, sendikada iki yıldır kadrosuz olarak ve sendikanın diğer çalışanlarından daha düşük ücretle çalıştığını anlattı.

Türk-iş’e bağlı sendikalar arasında öne çıkan Hava-iş ile Petrol-iş sendikalarının ikisinin de yönetim değişikliği ile AKP’lileştirilmesi, bir yanıyla AKP’nin başarısıdır elbette. Ancak asıl olarak, demokrat-ilerici bir kimlik taşıyan önceki yönetimler nezdinde, sınıfın çıkarlarını savunan sendikal anlayıştan uzaklaşmanın, bürokratlaşmanın kaçınılmaz sonucudur.

 

 

Bunlara da bakabilirsiniz

chd-eylem1

ÇHD avukatlarına ceza yağdı

Yaklaşık 10 yıldır süren, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu avukatlarının yargılandığı dava, 7-11 …

Taksim-İstiklal Caddesi’nde patlama

Taksim’de İstiklal Caddesi’nde, saat 16.20 civarında büyük bir patlama meydana geldi. Cumartesi günü, İstiklal Caddesi’nin …

Ser verip sır vermeyen yiğit: İSMAİL GÖKHAN EDGE

İsmail Gökhan Edge, Diyarbakır işkencehanelerinde sır vermedi, ser verdi. O, 1953 yılında Eskişehir’de doğdu. İzmir …