Savaş karşıtı akademisyenler baskı altında

baris-icin-akademisyenler

“Barış için Akademisyenler” adıyla biraraya gelen ve “Bu suça ortak olmayacağız” başlıklı bildiriyle Kürt halkına dönük saldırıları kınayan akademisyenler, devletin şiddetli saldırısı altında. Önce Erdoğan ağır hakaretlerle akademisyenleri hedefe çaktı, ardından Sedat Peker adlı mafya bozuntusu akademisyenleri tehdit etti.

Verilen işaret, birçok koldan akademisyenlere karşı saldırının ve linç kampanyasının başlamasına neden oldu. Kocaeli’de 21 akademisyen gece vakti evleri basılarak gözaltına alındı; birçok akademisyen işten atıldı, birçoğu üzerinde istifa baskısı estiriliyor, imzacıların herbiri bulundukları alanlarda tehdit altında…

Akademisyenlere dönük saldırı, gerçekte Kürt halkına dönük dizginsiz saldırının bir parçasıdır. Devlet, Kürt halkı üzerinde terör estirirken, kitlelerin harekete geçmesini ve buna karşı tepki göstermesini de engellemeye çalışıyor. Bu tepki, bir metne imza atmak bile olsa, devletin tepkisiyle karşı karşıya kalıyor.

Akademisyenlerin kastettiği biçimde bir “barış”ın, Kürt halkının sorunlarını çözme ihtimali yoktur. Ancak onlara yönelik bu linç kampanyası, Kürt halkı üzerindeki baskıyı daha da artırma hedefini taşımaktadır. Bu saldırılara karşı güçlü bir direniş cephesi oluşturmak vazgeçilmez önemdedir. Kürt halkına yönelik savaş politikalarına karşı direniş büyütülmelidir.

Kürdistan’da kirli savaşa, bölgemizde emperyalist savaşa geçit vermeyeceğiz!

Bunlara da bakabilirsiniz

Newroz kutlamaları yapıldı

HDP tarafından “Her der Newroz, her dem Azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” sloganıyla düzenlenen Newroz …

Direnişteki Mata işçilerine ziyaret

21 Mart günü İşçi Emekçi Birliği olarak direnişte olan Mata işçileriyle buluştuk. “İşgal-Grev-Direniş Mata’da Direniş …

Samandağ’da 40. gün yürüyüşü: “Unutmuyoruz, affetmiyoruz!”

Hatay-Samandağ’da depremin 40. günü nedeniyle bir anma yürüyüşü düzenlendi. Yüzlerce kişi ellerinde bahhurlar ve rihenler …