İkitelli Halkevi’ne silahlı saldırı

ikitelli-halkevi

İkitelli Halkevi, 10 Ocak gecesi silahlı saldırıya uğradı. Gece geç saatlerde arabayla Halkevi’nin sokağına gelen çeteler, kurumu tarayarak uzaklaştılar. Görgü tanıkların ifadesine göre kurumu tarayan kişiler, sokağın sonunda geri dönerek bir kez daha kurumu tarayıp kaçtılar. Silahlı saldırıda can kaybı ve yaralanma olmazken, maddi hasar oluştu.

Ertesi gün akşam saatlerinde Halkevi’in çağrısıyla yürüyüş yapıldı. Halkevi önünde başlayan yürüyüşe PDD ve semtte faaliyet yürüten diğer kurumlar da katıldı.

Yürüyüşe geçilmeden önce Halkevi konuya dair açıklama yaptı. Saldırının derneğe değil, yürüttükleri mücadeleye karşı yapıldığını, kendilerini yıldırmayacağını, mücadeleye devam edeceklerini belirtti. Yürüyüş boyunca “faşizme karşı omuz omuza” “baskılar bizi yıldıramaz” “katil devlet hesap verecek” sloganları atıldı. Yaklaşık iki kilometre yürüdükten sonra tekrar Halkevinin önüne gelinerek eylem sonlandırıldı.

Kitle dağılırken polisler dağılan kitleye gaz sıktı. Olayda yaralanan olmadı. Polis saldırısından sonra Halkevi çalışanları kurumlarını korumak amacıyla geç saatlere kadar kurumlarından ayrılmadılar.

Bunlara da bakabilirsiniz

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …

Paris’te Yılmaz Güney anması

Devrimci sanatçı Yılmaz Güney, Paris’te komünist ve devrimci-demokrat kurumlar tarafından, mezarı başında anıldı. Anma, Yılmaz …

12 Eylül’ü protesto eden ve Aysel Tuğluk’un serbest bırakılmasını isteyen afişler asıldı

12 Eylül askeri faşist darbeye karşı direnişe çağıran afişler yapıldı. Ayrıca “Aysel Tuğluk ve hasta …