1 Mayıs’ta Taksim kararlılığı ve okurlarımıza gözaltı

mecidiyekoy-gozalti-1

2016 1 Mayısı, bir tarafta Bakırköy’de devletin sendikalara “teşekkür ettiği” uzlaşmacı bir mitinge sahne olurken, diğer tarafta, gün boyunca Taksim hedefiyle harekete geçen devrimci hareketlere dönük devlet saldırısı ve gözaltılar vardı.

Taksim Meydanı’na çıkan caddeler, Şişli, Mecidiyeköy, Okmeydanı ve daha birçok alan, çeşitli devrimci yapıların eylemlerine sahne oldu. Devlet bu eylemlerin herbirine şiddetle saldırdı, gaz bombaları, tazyikli sular, toma ve coplarla saldırdı.

Bu saldırı furyasında, 4 okurumuz da gözaltına alındı.

Önce sabah saatlerinde, Gümüşsuyu’ndan Taksim’e yürüyüşe geçen okurlarımız, “Taksim 1 Mayıs Alanıdır! ENGELLENEMEZ” yazılı pankartla AKM önüne kadar slogan atarak yürüdüler. Burada iki okurumuz gözaltına alındı. 1 Mayıs’ta Taksim’de olma kararlılığını gösterdikleri için devletin saldırısına maruz kalan okurlarımız Karaköy Karakolu’na götürüldüler. Okurlarımız öğleden sonra serbet bırakıldılar.  

Ardından saat 12.30’da Mecidiyeköy’de iki okurumuz, “Taksim 1 Mayıs alanıdır, ENGELLENEMEZ” yazılı pankart açıp slogan atarak yürüyüşe geçti. Yazı işleri müdürümüz Çağdaş Büyükbaş ile PDD temsilcisi Zeynel Sarar, sivil polislerin vahşi saldırısına maruz kaldılar. Polis cadde ortasında ikisini yere yatırıp, kollarını tersten bağladı. 15 dakika boyunca yerdeki arkadaşlarımızın üzerine basarak işkencesini sürdürdü. Bu sırada arkadaşlarımız “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” ve “Taksim 1 Mayıs alanıdır” sloganlarını atmaya devam ettiler. Takviye ekiplerin gelmesinin ardından arkadaşlarımız araçlara zorla bindirilerek gözaltına alındılar.

Sonrasında uzun bir süre arkadaşlarımızın gözaltı kaydı yapılmadı. Aile ve avukatların girişimlerine rağmen, arkadaşlarımızın gözaltında olduğu kabul edilmedi. Uzun süren gözaltının ardından gece geç saatlerde serbest bırakıldılar. 

Bunlara da bakabilirsiniz

Yerel seçimler yaklaşırken…

Devrimci, demokrat kurumlar 26 Eylül 2023 tarihinde Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) çağrısıyla, yerel seçimleri konuşmak …

12 Eylül’e sıkılan “ilk kurşun” OSMAN YAŞAR YOLDAŞCAN

1980 yılının 29 Eylül günüydü. O gün İstanbul’da gökyüzü koyu gri bulutlarla kaplanmıştı. Kesik kesik …

Gezi yargılanamaz!

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 8 sanıklı Gezi Parkı davasında, Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis …