Avcılar Belediye işçileri direnişte

isci-yumruk

Avcılar Belediyesi’nde sendikalı oldukları için 33 işçi işten atıldı. İşçiler belediye önünde kurdukları çadırda direnişlerini sürdürüyor.

23 Mayıs günü direniş yerinde işçilerle görüştük. İşçiler Tomurcuk İnşaat  adlı taşeron şirkete çalıştıklarını, 2 nolu Belediye-iş sendikasına üye oldukları için işten atıldıklarını ifade ettiler. Direniş sürecini bize anlatan direnişçi işçilerden Yakup, işten atıldıkları ilk günlerde belediye tarafından sürekli olarak bugünyarın işe alınacaklarını söyleyerek oyalandıklarını anlattı. Bu vaatler nedeniyle işçiler çadır kurmamışlar, 1 Mayıs’a kadar böyle devam ettiklerini, 1 Mayıs’tan sonra ise, artık belediyenin boş sözlerini bir kenara bırakarak çadır kurduklarını söyledi.

“Şimdiye kadar hiç görüşme oldu mu” sorumuza aynı işçi, “oldu” dedikten sonra, şunları söyledi: “Bize, ‘gelin işe alınacaksınız’ dediler. Şirketin şantiyesine görüşmeye gittik. Tek tek içeri alarak sendikadan istifa etmemizi dayattılar. Kimse bunu kabul etmedi.”

Başka bir işçi, “geçen gün Belediye Başkanı Handan hanım buraya geldi ‘yaptığınız direniş yasadışıdır’ dedi. Oysa kendileri yasadışı işler yapıyorlar. Geçen gün CHP gençlik kollarından insanları getirmiş temizlik yaptırmışlar” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

İşçiler çalışma koşullarının kötü, ücretlerinin düşük olduğunu, bundan dolayı sendikalaştıklarını, her sabah mesai saatiyle birlikte belediyenin önüne çadırı kurduklarını, hafta sonu da dahil her gün (akşamları hariç) burada olduklarını, zaman zaman basın açıklamaları yürüyüşler yaptıklarını, bunlara devam edeceklerini belirttiler. Sendikalı olarak işe geri dönene kadar direnişlerini sürdürmekte karalı olduklarını ifade ettiler.

Bunlara da bakabilirsiniz

1 Mayıs’ta Taksim’e çağıran afişler yapıldı

İstanbul’da işçi ve emekçileri 1 Mayıs’ta Taksim’de olmaya çağıran, PDD ve DSB imzalı afiş ve …

Lezita işçileri direniyor

İzmir’in Kemalpaşa ilçesinde bulunan Lezita fabrikasında, Öz Gıda-İş Sendikası’na üye işçilerin direnişi sürüyor. Abalıoğlu Grup’a …

İran’ın İsrail’e saldırısı ne anlatıyor

İran 13 Nisan gecesi İsrail’e, en az 300 SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) ve füze …