Kutup Yıldızımız M. Fatih Öktülmüş

fatih

Mehmet Fatih Öktülmüş, 1984 yılında İstanbul cezaevlerinde gerçekleşen Ölüm Orucu eyleminde şehit düştü. DS savaşçıları Abdullah Meral, Haydar Başbağ, Hasan Tel ile birlikte sonsuzluğa uğurlandı.

Onlar, 12 Eylül cuntasının devrimci tutsaklar üzerinde uygulamaya kalktığı “tek tip elbise” başta olmak üzere, faşist yaptırımlara bedenleriyle barikat oldular. Hem içeride, hem dışarıda 12 Eylül faşizminin karanlığını yaran gün ışıklarıydılar. Faşizme ve teslimiyete karşı direndiler, buzkıran oldular…

Mehmet Fatih Öktülmüş, ihtilalci komünist hareketin kurucularındandır. ODTÜ’de okuduğu yıllarda devrimci mücadeleye atılmış, ABD Büyükelçisi Commer’in arabasının yakılması dahil o yılların ögrenci eylemlerinin hepsinde yer almıştır.

12 Mart döneminden itibaren defalarca işkenceye alınmış, tutsak düşmüş, ama her defasında direnerek faşizmi kendi ininde yenmesini bilmiştir. Birkaç kez firar ederek özgürlüğüne kavuşan M. Fatih, son olarak ’81 yılında yakalanır ve Adana, Ankara, İstanbul işkencehanelerinde adını bile söylemez, ifade vermez. Bu direnişiyle başta yoldaşları olmak üzere tüm devrimcilere örnek olur. İhtilalci komünistlerin direniş çizgisinde onun önderliğinin tartışılmaz bir yeri vardır. Direnen her komüniste işkenceciler “Fatih gibi” diyecektir. Fatih, işkencede direnişin simgesi olur.

O, sadece yoldaşlarının değil, tüm devrimci ve demokratların, onu bir biçimde tanıyan işçi ve emekçilerin, unutmadığı ve unutamayacağı bir isimdir. Çünkü geleceğin toplumundan, sosyalizmden günümüze düşen bir ışık halesi gibidir. Mütevaziliği, fedakarlığı, çalışkanlığı, sözle eyleminin bir olması, kısaca tüm insanal özellikleriyle  “yeni tipte insan”ı kendi şahsında somutlamıştır. Gittiği yerde, saygı ve güven uyandırır. Örgütçü yönleriyle sivrilir. İşçi sınıfının sendikal mücadelesinden, komünist bir örgütü örgütlemeye kadar, her alanda başarılıdır. İşkence ve zindanlarda ise, direnişi örgütleyendir. Düşmanlarına korku salan, dostlarına güç ve moral verendir.

Türkiye devrimci hareketinin yetiştirdiği seçkin önderlerden biridir Mehmet Fatih Öktülmüş. Daha yaşarken tüm devrimcilerin saygısını ve güvenini kazanmış ender bir insandır.

Son eylemi olan ölüm orucunda da önder rolünü oynar. Onun varlığı, eylemin başarısının garantisi gibidir. Öylesine büyük bir güven verir. Zaferin ölümle geleceğini anladığından “ipi ilk kim göğüsleyecek” yarışını başlatır. Ve son sözleri, “ölebiliriz ama BİZ KAZANACAĞIZ”dır. Bu sözler slogan olur yoldaşlarının dilinde, pankart olur asılır, marş olur, şiir olur… Ve işçi direnişlerinde sınıfın zafer azmini dile getiren and olur…

Fatih ve yarattığı mirası yaşıyor, yaşayacak…

 

Her özlemi yağmurla başlatan bu yerde

Bir kartal havalanır gökyüzüne

Adını yıldızların en görkemlisine yazar

Bütün yanlışlara göz ucuyla bakar…

Aşar dağları, denizleri ve kentleri

Bağcılar’da bahçeleri taşır güneşe

Metris’te ölümü gül diye yakasına takar

Her özlemi yağmurla başlatan bu yerde

O kartal ki

Adı hem yürekte sızı

Hem gökyüzünde Kutup Yıldızı!

Bakar bulutların üstünden

yerin ta derinliklerine

Sorar en kuytudaki çaresiz yalnızı…

 

Pamuk tarlalarında yangın yüzlü ırgatlar

Açlık denizlerinden ağlara çekilmiş nasırlar

Ve ilk komünden beri geçen yüzyıllar

Bırak ki bakışlarında

O kartalın uçuşuna vurulsunlar

Ve sorsunlar

Anlamı nedir diye yaşamanın

Her yerde tükendiği bir anda umudun

Umudu çelik çelik donanmanın

Mutlaka bir anlamı vardır böyle yaşamanın

Adnan Yücel

Bunlara da bakabilirsiniz

Antakya’da Ali İsmail Korkmaz anması

Gezi direnişi sırasında yitirdiğimiz Ali İsmail Korkmaz, ölümünün 11. yılında anıldı. İlk anma mezarı başında …

Öğretmenler ÖMK’ya karşı eylemde

Öğretmenlik Meslek Kanunu (ÖMK) teklifinin Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanması üzerine, eğitim sendikaları eylem yaptılar. …

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri sermayenin saldırı programını protesto etti

Çok sayıda sendika, dernek, dergi ve partiyi içeren kurumlardan oluşan Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, …