Asgari ücret düşüyor

asgari-ucret

Hükümet, seçim öncesi vaadetmek zorunda kaldığı 1.300 TL asgari ücreti, adım adım geri alıyor.

Asgari geçim indirimiyle birlikte yeni yıldan itibaren 1300 TL’ye çıkan asgari ücretten “gelir vergisi” artırılarak kesinti yapılacak. Ücretler 1.300 TL olunca, asgari ücretlinin gelir vergisi dilimi de değişti. Buna göre Ekim ayından itibaren asgari ücretliden yüzde 15 değil, yüzde 20 gelir vergisi alınacak. Bu da asgari ücretten kesilen gelir vergisi miktarını 86.5 TL’den 156.5 TL’ye çıkması anlamına geliyor. Yani Ekim ayından itibaren asgari ücret 1107 TL’ye düşmüş olacak.

Buna bir de Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) “otomatik katılım” da eklenince, asgari ücret daha da eriyecek. Çünkü BES ile 45 yaş altı 13 milyon çalışanın tamamından, aylık 100 TL otomatik olarak kesinti yapmayı hedefliyorlar. Böylece asgari ücretlinin eline 1007 TL geçecek.

Büyük tantanalarla 1.300 TL yapılan asgari ücret, AGİ’nin de içine alınmasıyla aşağıya çekilmişti. Şimdi ise “üst vergi dilimi”ne alınıyor, ardından zorunlu BES kesintisi yapılarak gaspediliyor. Oysa resmi rakamlarla bile açlık sınırı 1.300 TL’nin üzerinde.

Patronlara kaynak aktarmak için yasa üzerine yasa çıkartan hükümet, işçi ve emekçinin çok sınırlı asgari ücret zammını da bu şekilde yokediyor.

 

Bunlara da bakabilirsiniz

Asgari ücret belirleniyor: İNSANCA YAŞANACAK ÜCRET İSTİYORUZ!

“Asgari ücret tespit komisyonu” 2023 yılı asgari ücretini belirlemek için, yine göstermelik buluşmalara başladı. Göstermelik …

“DEVRİM KARTALI Remzi Basalak” kitabı çıktı

Yayınevimizden çıkan “DEVRİM KARTALI Remzi Basalak” adlı kitabın Önsöz bölümünü yayınlıyoruz. * * * Remzi …

Rojava’ya saldırı, İsviçre’de protesto edildi

AKP yönetiminin Rojava’ya dönük hava saldırıları, İsviçre’nin Zürich ve Basel kentlerinde, Proleter Devrimci Duruş ve …