Kamışlı’da IŞİD katliamı

kamisli-katliami

Rojava’nın Kamışlı kentinde, 27 Temmuz günü IŞİD tarafından düzenlenen bombalı saldırıda, 52 kişi yaşamını yitirdi. Sabah 9.30 saatlerinde gerçekleşen saldırıda ölenlerin arasında kadın ve çocuklar da var. Saldırıda en az 170 kişi yaralandı. Sabah saatlerinde olması, sivil ölümlerin artmasına neden oldu.

Bomba yüklü kamyonla gerçekleştirilen saldırı, PYD’nin yönetim binalarının yakınında gerçekleşti. Patlama öylesine şiddetli oldu ki, Mardin’in Nusaybin ilçesinde iki kişi patlamanın etkisiyle yaralandı.

Kamışlı kentinin büyük bölümü PYD’nin kontrolü altında. Ancak Suriye devleti, Kamışlı’da bulunan havalimanı, sınır kapısı ve bazı hükümet binaları ile bazı Arap ve Hıristiyan semtleri üzerindeki kontrolünü sürdürüyor. PYD’li yetkililerin açıklamalarına göre, kamyonda 2 ton patlayıcı vardı ve kamyonu kamufle etmek için koyun yüklenmişti. Bomba yüklü araç Kamışlı’daki PYD’ye bağlı Cezire Kantonu Savunma Bakanlığı’nı hedef alacaktı, ancak hedefine ulaşamadan önce patlama gerçekleşti.

Yaklaşık iki aydır PYD öncülüğündeki Demokratik Suriye Güçleri, Menbiç’teki IŞİD çetelerini kuşatmış durumda. IŞİD Menbiç’de, PYD’nin karşısında güç ve mevzi kaybediyor. Kamışlı’daki saldırı, IŞİD’in Menbiç’teki gerilemesine karşılık, Rojava’da terör estirme çabasının ürünüdür.

Bunlara da bakabilirsiniz

Direnişteki Mata işçilerine ziyaret

21 Mart günü İşçi Emekçi Birliği olarak direnişte olan Mata işçileriyle buluştuk. “İşgal-Grev-Direniş Mata’da Direniş …

Samandağ’da 40. gün yürüyüşü: “Unutmuyoruz, affetmiyoruz!”

Hatay-Samandağ’da depremin 40. günü nedeniyle bir anma yürüyüşü düzenlendi. Yüzlerce kişi ellerinde bahhurlar ve rihenler …

“İşçiler Açken Patronlara Huzur Yok”

Adana-Yüreğir merkez ilçesinin Seyhan Mahallesi’nde bulunan Marbit tekstil fabrikasının işçileri, depremi kendisi için fırsata çeviren …