Gazetecilik suç değildir

necmiye-alpay-asli-erdogan

Kapatılan Özgür Gündem gazetesinin tutuklanan çalışanları, yazar ve bilim insanları için “özgürlük nöbeti” sürüyor.

Özgür Gündem gazetesinin Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya, Yayın Danışma Kurulu üyesi yazar Aslı Erdoğan ve dilbilimci Necmiye Alpay’ın tutuklanması sonrasında, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde başlatılan “özgürlük nöbeti”, direniş mesajları ile devam ediyor. Nöbete çeşitli kurumlar dayanışma ziyareti gerçekleştiriyorlar.

OHAL uygulamaları içinde, özellikle Kürt hareketinin basın organları büyük bir baskıya maruz kaldı. Buna son olarak Kürt halkının, işçi sınıfının ve Alevi kesimin sorunlarına duyarlı bir yayın politikası izleyen televizyon kanallarının kapatılması eklendi. Hayatın Sesi, Azadi, TV 10 gibi kanallar susturuldu. Keza, Azadiya Welat, Evrensel gibi gazetelerin muhabirleri, haber takibindeyken bile gözaltına alınabiliyorlar. Bütün bu baskılar, muhalif sesleri susturmayı, AKP’nin resmi politikalarının dışındaki görüşlerin kitlelere ulaşmasını engellemeyi hedefliyor. Ancak geçmişte de denediler. Bu tür baskılar, devrimci, demokrat basını susturamaz, faşizme karşı direnişi bitiremez.

 

Bunlara da bakabilirsiniz

İEB direnişteki LC Waikiki direnişini ziyaret etti

İşçi Emekçi Birliği Esenyurt-Esenkent’te fabrika önünde direnişlerini sürdüren LC Waikiki işçilerini ziyaret etti. Direnişin 5. …

Ahmet Şoreş ve Fırat Neval ölümsüzdür!

Rojava’da 3 Ocak günü MİT tarafından düzenlenen bir saldırıda katledilen MLKP komutanı Zeki Gürbüz (Ahmet …

Çin’in hegemonyası yayılıyor

TİKB(B) 6. Konferans Belgeleri’nde bulunan ve “Devrim Günceldir” adlı kitapta yeralan bir bölümü, güncel ve …