Gerici eğitime hayır

dini-egitim-turban

AKP, eğitimi gericileştirmek için sistemli biçimde adımlar atıyor. 2012-2013’te 1099 olan imam hatip ortaokulu sayısı, geçen yıl 1597’ye, bu yıl ise 1961’e yükseldi. 708 olan imam hatip lisesi ise geçen yıl 1017’ye, bu yıl 1149’a çıktı. AKP’nin yönetime geldiği 2002 yılında imam hatip öğrencisi sayısı sadece 71 bin 100’dü; geçen yıl 1 milyon 201 bin 500 oldu. İlköğretimde türban serbest bırakıldı; Diyanetin açtığı kreşlerde ve sıbyan mektebi denilen Kuran kurslarında 4-6 yaşındaki çocuklara dini eğitim verildi. Okullarda ve yurtlarda “değerler eğitimi” adı altında gerici yaşam tarzının propagandası yapıldı; “seçmeli” denilen dini dersler, “zorunlu” hale getirildi.

Bütün bu sistemli bombardımana rağmen, eğitimin gericileştirilmesine karşı liselilerin direnişi sürüyor. Geçtiğimiz yıl “karanlığa teslim olmayacağız” sloganıyla eylem yapan liseliler, bu yıl da hareketli. Bazıları okullarının imam-hatip yapılmasına karşı direniyor; bazıları 15 Temmuz için hazırlanan AKP’nin propaganda broşürlerine tepki gösteriyor, 15 Temmuz videolarının gösterilmesini engelliyor. Sonuçta gençliğin dinamizmi, AKP’nin gericiliğine karşı direnişini sürdürüyor.

 

Bunlara da bakabilirsiniz

Newroz kutlamaları yapıldı

HDP tarafından “Her der Newroz, her dem Azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” sloganıyla düzenlenen Newroz …

Direnişteki Mata işçilerine ziyaret

21 Mart günü İşçi Emekçi Birliği olarak direnişte olan Mata işçileriyle buluştuk. “İşgal-Grev-Direniş Mata’da Direniş …

Samandağ’da 40. gün yürüyüşü: “Unutmuyoruz, affetmiyoruz!”

Hatay-Samandağ’da depremin 40. günü nedeniyle bir anma yürüyüşü düzenlendi. Yüzlerce kişi ellerinde bahhurlar ve rihenler …