Bakırköy Belediyesi’nde grev anlaşmayla sonuçlandı

bakirkoy-belediye

TİS sürecinin tıkanması üzerine 17 Ekim günü greve çıkan Bakırköy Belediye işçilerinin grevi anlaşma ile sonuçlandı.

Bakırköy Belediyesi’ne bağlı Park Bahçeler, Yunus Emre Kültür Merkezi, Fen İşleri, Atölye Müdürlüğü ve Temizlik Müdürlüğü’ne bağlı işçileri ilgilendiren TİS görüşmelerinde, anlaşma sağlanamayınca işçiler greve çıktılar. Sendikanın istediği yüzde 9 ücret zammını ve Yunus Emre Kültür Merkezi işçilerinin TİS kapsamına alınmasını, belediye yönetimi kabul etmiyordu. Bunun üzerine sendika grev kararı aldı ve işçiler grevi başlattılar.

Grevin 3. gününde Belediye-iş 2 no’lu şube ile belediye yönetimi arasında yapılan görüşmelerde anlaşma sağlandı. Sendika, ücret zammında kısmı geri adım atarken, belediye yönetimi de Yunus Emre Kültür Merkezi işçilerinin TİS kapsamına alınmasını kabul etti.

Belediye-iş sendikasının anlaşmaya dair yaptığı açıklamaya göre; kadrolu işçiler 155 taban olmak üzere birinci yıl yüzde 8, ikinci yıl enflasyon oranında zam ve 25 kuruş kıdem zammı, tiyatro müdürlüğünde çalışan işçiler için 90 lira taban olmak üzere ilk yıl için yüzde 8, ikinci yıl enflasyon oranında zam, 100 TL aile ve çocuk yardımı, 1 Mayıs’ta 750 lira ikramiye, kurban ve ramazan bayramlarında 500 tl ikramiye ve 15 günlük sendika mutabakat ikramiyesi şeklinde bir anlaşmanın imzalandığı belirtildi.

Bunlara da bakabilirsiniz

2024 1 Mayısı’na dair değerlendirmeler üzerine

1 Mayıs’ın üzerinden günler geçmesine rağmen tartışmalar, değerlendirmeler devam ediyor. Bu bile, 2024 1 Mayısı’nın …

“Tasarruf” değil hak gaspı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 13 Mayıs günü “Kamuda tasarruf ve verimlilik” adını verdiği …

Kobane Davası’nın gösterdikleri

  HDP’li 108 siyasetçinin (18’i tutuklu) yargılandığı Kobane Davası’nda, 16 Mayıs günü karar açıklandı. Ankara …