Başkanlık sistemine karşı direnelim!

arka-logo

Başkanlık sistemini öngören anayasa teklifinin meclisteki oylaması başladı. İlk üç madde, “referandum sınırı” olan 330 oy barajını aştı.

Sistemin biçimi, özündeki sömürüyü gizlemez. Emperyalist-kapitalist sistemin her biçimi, işçi ve emekçilerin sömürüsüne dayalıdır, farklı biçimler bu sömürünün özünü değiştirmez. Keza, faşizm, sadece “tek adam diktatörlüğü” döneminde değil, parlamenter sistem içinde de varlığını, baskısını ve vahşetini sürdürür.

Ancak herşeye rağmen, “başkanlık sistemi” adı verilen sistem, işçi ve emekçilerin kazanılmış haklarına dönük en şiddetli saldırıdır. Mücadele içinde kazanılmış hakların gaspedilmesi, işçi ve emekçilerin yaşam alanlarının daraltılması, üzerlerindeki terör ve sömürü çemberinin pervasızlaştırılmasıdır.

Başkanlık sistemi,OHAL’in süreklileşmesi, açlık ve yoksulluğun derinleşmesi, yasakların artması, hak gasplarının dizginsizce yağmasıdır.

Bu yüzden, başkanlık sistemine karşı direnmek, kazanılmış haklarımızı korumak için mücadele etmek son derece önemlidir.  

Bunlara da bakabilirsiniz

İEB direnişteki LC Waikiki direnişini ziyaret etti

İşçi Emekçi Birliği Esenyurt-Esenkent’te fabrika önünde direnişlerini sürdüren LC Waikiki işçilerini ziyaret etti. Direnişin 5. …

Ahmet Şoreş ve Fırat Neval ölümsüzdür!

Rojava’da 3 Ocak günü MİT tarafından düzenlenen bir saldırıda katledilen MLKP komutanı Zeki Gürbüz (Ahmet …

Çin’in hegemonyası yayılıyor

TİKB(B) 6. Konferans Belgeleri’nde bulunan ve “Devrim Günceldir” adlı kitapta yeralan bir bölümü, güncel ve …