Başkanlık sistemine karşı direnelim!

arka-logo

Başkanlık sistemini öngören anayasa teklifinin meclisteki oylaması başladı. İlk üç madde, “referandum sınırı” olan 330 oy barajını aştı.

Sistemin biçimi, özündeki sömürüyü gizlemez. Emperyalist-kapitalist sistemin her biçimi, işçi ve emekçilerin sömürüsüne dayalıdır, farklı biçimler bu sömürünün özünü değiştirmez. Keza, faşizm, sadece “tek adam diktatörlüğü” döneminde değil, parlamenter sistem içinde de varlığını, baskısını ve vahşetini sürdürür.

Ancak herşeye rağmen, “başkanlık sistemi” adı verilen sistem, işçi ve emekçilerin kazanılmış haklarına dönük en şiddetli saldırıdır. Mücadele içinde kazanılmış hakların gaspedilmesi, işçi ve emekçilerin yaşam alanlarının daraltılması, üzerlerindeki terör ve sömürü çemberinin pervasızlaştırılmasıdır.

Başkanlık sistemi,OHAL’in süreklileşmesi, açlık ve yoksulluğun derinleşmesi, yasakların artması, hak gasplarının dizginsizce yağmasıdır.

Bu yüzden, başkanlık sistemine karşı direnmek, kazanılmış haklarımızı korumak için mücadele etmek son derece önemlidir.  

Bunlara da bakabilirsiniz

Hasta tutsaklar için İsviçre’de eylem

Türkiye’de cezaevlerinde yaşanan sorunlara dikkat çekmek, hasta tutsakların serbest bırakılması talebini yükseltmek ve tecrit ve …

Depremin yıldönümünde protesto gösterileri: Unutmadık, affetmeyeceğiz!

6 Şubat gecesi saat 4.17’de meydana gelen ve yüzbinlerce insanın ölmesine neden olan depremlerin birinci …

Son sözü hep direnenler söyler!

Maraş’tan Hatay’a bölgeyi kaplayan depremin üzerinden 1 yıl geçti. Sorunlar, üzerine yenileri eklenerek büyüdükçe büyüyor… …