Hava-İş, kimin sendikası?

thy

THY yönetimi Hava-iş sendikasına başvurarak “ya 2017 yılı için ücretlere zam istemeyin, ya da işçi çıkarmamıza razı olun” teklifinde bulundu. Hava-iş yönetimi de bu teklifi uygun görerek kabul etti.

Hava-iş yönetimi, bu durumu THY’de çalışan üyelerine şöyle bildirdi: “2017 yılı için TİS’te yer alan 4+4 maaş zammından feragat edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.” Açıklamada özetle şu görüşlere yer verildi: “Bir süredir THY yöneticileri ile yaptığımız görüşmeler neticesinde, malum olunduğu üzere THY’nin içinde bulunduğu kriz ortamı nedeniyle, 2016 yılında ciddi bir zarar oluştuğu görülmüş olup, 2017 yılının da şirket için zorlu geçmesi beklenmektedir. Tarafımıza 25 dar gövde ve 7 geniş gövde uçağın hangarlara çekildiği bildirilmiştir… Buna göre 1000’den fazla kabin memurunun ve 500’e yakın pilotun işgücü fazlalığı oluşturduğu bilgisi sendikamıza iletilmiştir. Bu kapsamda THY yönetimi ya toplu işçi çıkararak ya da ücretlere 2017 yılı için zam yapmayarak tasarruf sağlamak teklifiyle sendikamıza başvurmuştur”.

Sendika açıklamanın sonuna nihai karar için anket yaptıracaklarını, anketin sonucuna göre hareket edeceklerini eklemiş. TİS taslağında yer alan yüzde 4 gibi komik bir zamdan vazgeçtiğini üyelerine bildiren sendikanın, yapacağı anket de göz boyamaktan başka bir şey değildir. Patronların emriyle hareket eden sendikanın yapacağı anketten, sendikanın isteği dışında bir sonuç çıkması beklenemezdi.

Nitekim öyle de oldu. Sendikanın açıklamasına göre anketin sonucunda yüzde 95 oranında “evet zam olmayabilir” sonucu çıktı.

Bu durum Hava-İş sendikasına çöreklenen bugünkü yönetimin, işçilerin değil patronları çıkarları için çalıştığını gösteriyor.

Bunlara da bakabilirsiniz

İşçi Emekçi Birliği direnişteki işçilerle buluştu

İşçi Emekçi Birliği grev ve direniş ziyaretleri yaptı. 16 Mayıs günü önce 9 gündür grevde …

Kavganın uzağında duran ARTIK AÇMALI GÖZÜNÜ!

Büyük bir merakla ve gerginlikle beklenen 14 Mayıs seçimleri geride kaldı. Bir kez daha seçim …

Hatay’da yaşamın kendisi mücadele

Hatay’da depremde hayatta kalmayı başaranlar için, artık yaşamanın kendisi kesintisiz ve her alanda bir mücadele …