Hücreler ve 12 Eylül kitapları Çukurova Kitap Fuarı’nda

nevin-adana-fuar

Ocak ayının ilk haftasında açılan Çukurova Kitap Fuarı’na bu yılki ilgi oldukça fazlaydı. Fuarda, yayınevimiz tarafından basılan ‘Darbe Yenilgi Direniş: 12 Eylül’ kitabı ve Belge Yayınları ile birlikte ikinci kez basılan “Hücreler kitabı Dava Dosyası” da bu ilgiden payını aldı.

Belge Yayınları’nın standında kitapları imzalayan Nevin Berktaş, yerel gazete ve dergilerin sorularını yanıtladı.Şujin gazetesinde çıkan röportajında, kitaplarına özellikle gençlerin ilgi gösterdiğini belirten Berktaş, ‘Hücreler’ kitabını 19 Aralık katliamından önce hücrelere geçiş döneminde kaleme aldığını ve “kendi deneyimlerinin yanı sıra dünyanın tüm hücre deneyimlerini aktarmaya çalıştığını” söyledi. 12 Eylül kitabını ise  “AKP’nin 12 Eylül’ün yargılanacağını söylediği dönemlerde derlediğini” belirtti. “12 Eylül göstermelik bir davaydı aslında. AKP’nin kendi propagandasını yaptığı bir süreçti. 12 Eylül faşizmini yaşamış biri olarak, darbelerin ancak direnenler tarafından yargılanacağını ve direnlerin konuşması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Bugün de benzer bir dönem yaşandığını söyleyerek şunları ekledi: “Egemenler kendileri ile bağdaşmayan, uyuşmayan, gerçekleri anlatmaya çalışan kitapları toplatıyor. Yazarları, gazetecileri, aydınları büyük bir baskı ile ya gözaltına alıyor yada tutukluyor. Ama düşünceye kilit vurulamaz… Gerçekleri dün olduğu gibi bugünde tüm baskılara rağmen yazmaya devam etmeliyiz, yazacağız da…”

Bunlara da bakabilirsiniz

Newroz kutlamaları yapıldı

HDP tarafından “Her der Newroz, her dem Azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” sloganıyla düzenlenen Newroz …

Direnişteki Mata işçilerine ziyaret

21 Mart günü İşçi Emekçi Birliği olarak direnişte olan Mata işçileriyle buluştuk. “İşgal-Grev-Direniş Mata’da Direniş …

Samandağ’da 40. gün yürüyüşü: “Unutmuyoruz, affetmiyoruz!”

Hatay-Samandağ’da depremin 40. günü nedeniyle bir anma yürüyüşü düzenlendi. Yüzlerce kişi ellerinde bahhurlar ve rihenler …