10 Ekim Ankara Katliamı duruşması

katili-taniyoruz

10 Ekim 2015’te gerçekleştirilen Ankara Katliamı’nın davasının ikinci grup duruşmaları 6 Şubat günü görülmeye başlandı.

İlk duruşmada sanıkların ifadeleri ve tavırları, katliamda devletin ne kadar büyük bir sorumluluk taşıdığını ortaya koymuştu. Bu defa söz katliamın tanıklarındaydı. Aileler, avukatlar ve katliamdan sağ kurtulan yaralılar, “Katilleri yargılamaya asıl şimdi başlıyoruz” diye açıklama yaptılar. Duruşma sırasında verdikleri ifadelerde, saldırının gerçekleştiği anı, sonrasında devletin saldırısını, yaralıların üzerine bile gaz sıkıldığını; bütün bu tablonun, saldırıda devletin payını ortaya koyduğunu anlattılar. Ve katliamda sorumluluğu olan kamu görevlilerinin de yargılanması gerektiğini söylediler.

Katliam sanıklarının ailelere karşı saldırgan tutumu bu duruşmada da sürdü. Aileler sanıkların pervasızlığına karşı tepki gösterince, polis yine ailelere saldırdı.

Mahkeme süreci de, tıpkı katliam günü gibi, saldırganların pervasızlığı, saldırıya uğrayanların devlet şiddetiyle karşılaşması biçiminde devam ediyor. Bir sonraki duruşma Mayıs ayına ertelendi.

Bunlara da bakabilirsiniz

İran’da kitleler sokakta

İran’da 22 yaşındaki genç bir kadının polis tarafından öldürülmesi, ülkede son yılların en büyük kitle …

12 Eylül ve Nevin Berktaş belgeseli…

12 Eylül’ün yıldönümünde, Nevin Berktaş ile röportaj yapıldı ve bir belgesel hazırlandı. Oda TV’nin hazırladığı, …

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …