OHAL’de 1180 işçi katledildi

iscinayeti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) 25 Şubat’a yaptığı açıklamaya göre, Olağanüstün hal (OHAL) ilanından bu yana geçen yedi ayda en az 1180 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. İSİG raporunda, yedi aylık OHAL dönemindeki ölümlerin bir yıl önceki döneme göre yüzde 14 arttığı belirtildi.

Raporda, binlerce emekçinin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile işsiz kaldığı, işsizlik tehdidi ile en temel haklarını arayamaz duruma getirildiği vurgulandıktan sonra, zorunlu Bireysel Emeklilik Sigortası (BES) kesintisi ve “kiralık işçilik” düzenlemesi ile çalışma standartların ve sosyal hakların gerilediği kaydedildi. 

OHAL ile birlikte emekçilerin iş güvencelerini koruyan yasaların fiilen ortadan kaldırıldığını belirten İSİG, “Başkanlık gelirse bu iş cinayetleri seri bir hal alacak” diyerek kaygılarını ifade etti.

“Başkanlık-sultanlık” rejiminde, OHAL’in süresiz hale geleceği düşünülürse, gözle görülür biçimde artan iş cinayetlerinin katlanarak devam edeceği kendiliğinden anlaşılır.

İşçi ve emekçiler, OHAL ile birlikte kaybettikleri yaşam hakkı başta olmak üzere tüm haklarını geri almak için, bu referandumu durdurmalı, kahreden ve yaşatan güçlerini ortaya koymalıdır.

Bunlara da bakabilirsiniz

Hak verilmez alınır ZAFER SOKAKTA KAZANILIR!

Türkiye, bir seçimi daha geride bıraktı. AKP’li yıllar seçimlerle geçti. Seçimlerin tek başına demokrasiyi geliştirmediği, …

Sosyalizmde yerel yönetimler

Günümüzde üç çeşit yerel yönetim anlayışından sözedilmektedir: Kıta Avrupası, Anglosakson ve Orta-Kuzey Avrupa yerel yönetim …

Vergi soygunu artarken…

Seçim sonrasında işçi ve emekçileri bekleyen büyük ekonomik saldırı politikalarının en önemli kalemlerinden biri de …