Örtülü savurganlık

el-para

Cumhurbaşkanı ve başbakanın kayıtdışı olarak harcaması için ayrılan “örtülü ödenek” bütçesi, rekor üstüne rekor kırıyor. Ocak 2017’de örtülü ödenek harcaması 163,8 milyon liraya yükseldi. Sadece bir ayda 163 milyon lira!..

2016 yılının Ocak ayında örtülü ödeneğin miktarı 103,4 milyon lira olmuştu. Yani 2017 Ocak ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 58,4 artış yaşanmış.

Rakamlar dudak uçuklatıyor, ancak nereye harcandığı bilinmiyor. Çünkü örtülü ödeneğin içinde cumhurbaşkanının maaşı, gezme giderleri, sarayın giderleri vb. yok. Bunların herbirinin bütçede bir karşılığı var. Fahiş fiyatlar da olsa, saraya alınan bardağın fiyatını, bir yurtdışı gezisinin kaça mal olduğunu biliyoruz, kayıtlara geçiyor. Ama örtülü ödenek geçmiyor. Hiçbir kayıtta yer almıyor. Bu para hangi harcama için nereye ödenir kimse bilmiyor.

Diğer yandan, ülkemizde milyonlarca insan asgari ücretle çalışıyor, milyonlarca insan  açlık sınırının altında yaşıyor, milyonlarca insan, kalacak sağlıklı bir konut bulamıyor.

Kapitalizmin gerçeği bu: Bir tarafta haddi hesabı olmayan bir savurganlık, öbür tarafta açlık, yoksulluk, çaresizlik…

Bunlara da bakabilirsiniz

Hasta tutsaklar için İsviçre’de eylem

Türkiye’de cezaevlerinde yaşanan sorunlara dikkat çekmek, hasta tutsakların serbest bırakılması talebini yükseltmek ve tecrit ve …

Depremin yıldönümünde protesto gösterileri: Unutmadık, affetmeyeceğiz!

6 Şubat gecesi saat 4.17’de meydana gelen ve yüzbinlerce insanın ölmesine neden olan depremlerin birinci …

Son sözü hep direnenler söyler!

Maraş’tan Hatay’a bölgeyi kaplayan depremin üzerinden 1 yıl geçti. Sorunlar, üzerine yenileri eklenerek büyüdükçe büyüyor… …