Berkin Elvan davası başladı

Haziran direnişi sırasında polisin gaz fişeği ile vurularak öldürülen 15 yaşındaki Berkin Elvan davasının ilk duruşması 6 Nisan’da başladı. Ölümünün ardından yaklaşık 4 yıl geçtikten sonra açılan davada, tek sanık olan polis de tutuksuz yargılanıyordu. Halen Van’da görev yapan katil polis duruşmaya gelmedi, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Van’daki aile avukatları, polisin gözlük ve takma olduğunu düşündükleri bir bıyıkla olduğunu belirttiler.

Avukatlar ve Berkin’in ailesi sanığın duruşma salonuna getirilmesini istediler. Avukatların polisi tutuklama talebi, mahkeme tarafından reddedildi. Ve sonraki duruşma 6 Temmuz’a atıldı.

Bir çok ilin baro başkanlarının ve Alevi örgütlerinin duruşmaya katılma talebi de reddedildi.

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan “Benim çocuğumu Recep Tayyip Erdoğan öldürttü. Tehdit ediliyorum hala… Bu ülkeye siz adalet getirmediğiniz sürece daha nice Berkinler öldürülür, daha çok çocuklarımız gider” dedi. Baba Sami Elvan da “Adalet var mı, dört yıldır bunu arıyorum. En küçüğünden en büyük rütbesine kadar, herkesin yargılanmasını istiyorum” dedi.

Bunlara da bakabilirsiniz

Newroz kutlamaları yapıldı

HDP tarafından “Her der Newroz, her dem Azadî” ve “Newroz ateşiyle özgürlüğe” sloganıyla düzenlenen Newroz …

Direnişteki Mata işçilerine ziyaret

21 Mart günü İşçi Emekçi Birliği olarak direnişte olan Mata işçileriyle buluştuk. “İşgal-Grev-Direniş Mata’da Direniş …

Samandağ’da 40. gün yürüyüşü: “Unutmuyoruz, affetmiyoruz!”

Hatay-Samandağ’da depremin 40. günü nedeniyle bir anma yürüyüşü düzenlendi. Yüzlerce kişi ellerinde bahhurlar ve rihenler …