Berkin Elvan davası başladı

Haziran direnişi sırasında polisin gaz fişeği ile vurularak öldürülen 15 yaşındaki Berkin Elvan davasının ilk duruşması 6 Nisan’da başladı. Ölümünün ardından yaklaşık 4 yıl geçtikten sonra açılan davada, tek sanık olan polis de tutuksuz yargılanıyordu. Halen Van’da görev yapan katil polis duruşmaya gelmedi, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Van’daki aile avukatları, polisin gözlük ve takma olduğunu düşündükleri bir bıyıkla olduğunu belirttiler.

Avukatlar ve Berkin’in ailesi sanığın duruşma salonuna getirilmesini istediler. Avukatların polisi tutuklama talebi, mahkeme tarafından reddedildi. Ve sonraki duruşma 6 Temmuz’a atıldı.

Bir çok ilin baro başkanlarının ve Alevi örgütlerinin duruşmaya katılma talebi de reddedildi.

Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan “Benim çocuğumu Recep Tayyip Erdoğan öldürttü. Tehdit ediliyorum hala… Bu ülkeye siz adalet getirmediğiniz sürece daha nice Berkinler öldürülür, daha çok çocuklarımız gider” dedi. Baba Sami Elvan da “Adalet var mı, dört yıldır bunu arıyorum. En küçüğünden en büyük rütbesine kadar, herkesin yargılanmasını istiyorum” dedi.

Bunlara da bakabilirsiniz

Eti Krom işçileri direniyor

Elazığ-Alacakaya’da bulunan Eti Krom Yıldırımlar AŞ’ye ait maden ocaklarında çalışan işçiler, düşük ücretler ve ağır …

Hatay’da Evvel Temmuz Festivali başladı

Antakya-Samandağ’da Evvel Temmuz Festivali başladı. 11-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen festivalde PDD olarak stan açtık. …

İEB’den NATO zirvesine karşı eylem

NATO’nun 75. yılı için ABD’de toplanan zirveyi protesto etmek amacıyla İşçi Emekçi Birliği İstanbul Dolmabahçe …