İkitelli’de polis saldırısı

İkitelli’de 24 Mayıs Çarşamba günü Nuriye Gülmen ve Semih Özakça ile dayanışma eylemi polis saldırısı ile karşılaştı. Aralarında PDD okurlarının da bulunduğu “İkitelli Dayanışma” Arena Park önünde akşam saatlerinde eylemi gerçekleşecekti. Eyleme dakikalar kala polislerin eylem yerini tuttuğu görüldü. Buna karşın eylemi yapma kararlılığı gösteren devrimci demokrat kitle, pankartı açıp “Faşizme karşı omuz omuza” sloganıyla polisin üzerine yürüdü.

Basın metni okunmaya başlamadan polisin “dağılın” uyarısı geldi. Kitle dağılmayınca polis saldırıya geçti. İçlerinde PDD okurunun da olduğu 11 kişi sürüklenerek ve coplanarak gözaltına alındı. Gözaltına alınırken de sloganları susmadı, her aşamada direnişlerini sürdürdüler.

Polis, gözaltına aldıklarını İkitelli Karakolu’na değil, Kanarya Karakolu’na götürdü. İkitelli halkının tepkisinden korkmuşlardı. Buna rağmen gözaltına alınanların yakınları karakolun önüne gelmekte gecikmedi. Hem karakolda, hem adliyede gözaltına alınanları yalnız bırakmadılar.

Kanarya Karakolu’nda iki ayrı hücreye atılan eylemciler, polisten sigara dahil hiç birşey talep edilmeyeceğini kararlaştırdılar. Açlık grevine başladıklarını, şeker ve su dışında bir şey almayacaklarını, ayrıca polise ifade vermeyeceklerini duyurdular.

Sağlık muayenesi için götürüldüklerinde, polis odadan çıkmadan muayene olmayacaklarını söyleyince, doktorlar bir perde arkasına alıp öyle muayene etmek zorunda kaldı.

Bir gün tutulduktan sonra savcılığa çıkarıldılar. Yakınlarının alkışlarına onlar da zafer işaretleri ile karşılık verdi. Savcının yasadışı örgütlerle bağını kurma ve bu doğrultuda sorduğu soruları reddettiler; eyleme kendi iradeleri ile gittiklerini, KHK ile atılan kamu emekçilerinin direnişlerini desteklediklerini belirttiler.

Bu ifadelerin ardından savcılık 11 kişiyi de serbest bıraktı. Her aşamada direnmiş olmanın gururu ile dışarda bekleyen aileleri ve dostlarıyla kucaklaştılar.

Bunlara da bakabilirsiniz

DİSK Genel Kurulu yapıldı: Uzlaşmacı sendikacılığa devam!

  DİSK 9-10-11 Şubat tarihlerinde 17. Genel Kurulu’nu gerçekleştirdi. Pendik’te lüks bir otelde, ışıltılı bir …

“Bizden de sana bin selam yiğit komünist!” Hacı Köse (22 Şubat 1980…)

Hacı Köse, 1958 yılında Gaziantep’te doğdu. Yaşamı, ailesinin daha sonra yerleştiği İskenderun’da geçti. Devrimci düşüncelerle …

Şubat’ta kırılan genç fidan Nurettin Demir (16 Şubat 1997…)

Nurettin Demir, TİKB’nin kuruluş yıldönümü için yapılan bir korsan gösteride polis kurşunuyla yaşamını yitirdi. O, …