Nuriye ve Semih’e destek eylemi

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, KHK’lerle haksız yere işten atıldılar. İşine geri dönmek için çeşitli eylem biçimleriyle sürdürdükleri direnişini beli bir aşamadan sonra açlık grevine çevirdiler. Açlık grevi direniş sırasında tutuklanarak cezaevine koyuldular. Cezaevinde açlık grevine devam ediyorlar.

6 Haziran günü Nuriye ve Semih için destek ve dayanışma eylemi yapıldı. Onların şahsında KHK’larla haksız yere işten atılan emekçilerle de dayanışma sergilendi.

Kadıköy Süreyya Operası önünde toplanan kitle sloganlar eşliğinde Kalkedon Meydanı’na doğru yürüdü. Yürüyüş esnasında Nuriye ve Semih’in resimlerinin basılı olduğu “Nuriye Semih serbest bırakılsın, talepleri kabul edilsin”, “Nuriye ve Semih yalnız değildir”, “OHAL kalksın KHK’lar iptal edilsi” dövizleri taşındı.

Yürüyüş boyunca “Nuriye Semih Yalnız Değildir”, Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “KHK’lar Gidecek Biz Kalacağız”, Kurtuluş Yok Tek Başına Ya Hep Beraber Ya Hiç Birimiz” sloganları atıldı. Kalkedon Meydanı’na gelindiğinde Nuriye ve Semih’in açlık grevine devam ettikleri, durumlarının kritik aşamaya geldiği söylendikten sonra, basın açıklamasına geçildi. Açıklamada, OHAL dönemindeki baskı ve haksızlıklara vurgu yapıldı. OHAL’in kaldırılması KHK’ların iptal edilmesi istendi. Nuriye ve Semih’in serbest bırakılması ve işine iade edilmeleri istendi. KHK’ler sonucu haksız yere işten atılanların geri alınmasına vurgu yapıldı.

Eylemi aralarında PDD’nin de bulunduğu çeşitli devrimci demokratik kurumlar, insan hakları dernekleri ve hukuk dernekleri örgütledi.

Bunlara da bakabilirsiniz

İsviçre’de TKP/ML kuruluş ve Kaypakkaya’yı anma etkinliği

İsviçre’nin Basel kentinde, TKP/ML’nin 51. kuruluş yıldönümü ve İbrahim Kaypakkaya’nın şehit düşmesinin 50. yılı nedeniyle …

İEB’den Mecidiyeköy LC Waikiki önünde eylem

İşçi Emekçi Birliği, sendikalaştıkları için işten atılan LC Waikiki Depo işçileri ile birlikte Mecidiyeköy LC …

Fransa’da emeklilik yasasına karşı eylem

Fransa’da Macron ve hükümeti “reform” adı altında emeklilik yaşını 64’e yükseltmek istiyor. 2020’de yürürlüğe sokmaya …