Kartal’da laiklik mitingi yapıldı

Eğitim-Sen ve Alevi-Bektaşi Federasyonu öncülüğünde, Alevi örgütleri, siyasi partiler, veli dernekleri ve Birleşik Haziran Hareketi’nden oluşan 13 kurumun çağrısıyla, 17 Eylül günü Kartal’da, “laik, bilimsel, anadilde eğitim” mitingi gerçekleştirildi. Dergimiz PDD’nin de içinde olduğu devrimci kurumlar da mitinge destek verdi.

Kartal’da Ahmet Şimşek Koleji’nin önünde toplanan kortejler sahile doğru yürürken, en önde “Geleceğimize sahip çıkıyoruz. Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim” yazılı pankart taşındı. Alana binlerce kişi giriş yaptı. Bir o kadar da, kenarda izleyenler vardı.

Miting devrim şehitleri için yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Yapılan konuşmalarda, eşit, parasız, laik, bilimsel ve anadilde eğitim talebi yükseltildi; KHK saldırısına karşı 193 gündür açlık grevinde olan Nuriye ile Semih’e destek sloganları atıldı; HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un cenazesine yapılan ırkçı-faşist saldırı lanetlendi; Dersim, Koçgiri, Elbistan, Malatya, Maraş, Çorum, Madımak, Gazi ve Gezi katliamları hakkındaki dosyaların açılması istendi.

Miting, Türkçe ve Kürtçe çekilen halaylar eşliğinde bitirildi.

Bunlara da bakabilirsiniz

Direnişteki Mata işçilerine ziyaret

21 Mart günü İşçi Emekçi Birliği olarak direnişte olan Mata işçileriyle buluştuk. “İşgal-Grev-Direniş Mata’da Direniş …

Samandağ’da 40. gün yürüyüşü: “Unutmuyoruz, affetmiyoruz!”

Hatay-Samandağ’da depremin 40. günü nedeniyle bir anma yürüyüşü düzenlendi. Yüzlerce kişi ellerinde bahhurlar ve rihenler …

“İşçiler Açken Patronlara Huzur Yok”

Adana-Yüreğir merkez ilçesinin Seyhan Mahallesi’nde bulunan Marbit tekstil fabrikasının işçileri, depremi kendisi için fırsata çeviren …