Dergimiz yazarı Gülümser Seyitcemaloğlu iki ayrı mahkemede yargılanıyor

arka-yazi

Yazarımız Gülümser Seyitcemaloğlu için, iki ayrı mahkemede, aynı “suç”lardan dava yürütülmektedir. 2014 yılı Aralık ayında, dergimizin bürosu ve yazı işleri müdürümüzün evi basılmış, 2016 yılında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dergimiz çalışanları Gülümser Seyitcemaloğlu, Zeynel Sarar ve dergimizin yazı işleri müdürü Çağdaş Büyükbaş hakkında, dava açılmıştı. Gezi direnişine, 1 Mayıs’a, Gazi anmasına, 8 Mart’a katılmak, bu eylemlerde PDD flaması taşımak gibi son derece meşru faaliyetler, bu davada yargılama konusu edilmiştir. Dava, 1,5 yıldır sürmektedir.

2017 yılında, Gülümser Seyitcemaloğlu, hakkında 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava nedeniyle, önce Nisan, ardından Ağustos aylarında iki defa gözaltına alınmıştır. Bu davaya konu olaylar da Gezi direnişine, 1 Mayıs’a, Gazi anmasına, 8 Mart’a katılmak olarak dosyaya işlenmiştir. Bu davanın ilk duruşması 10 Ekim tarihinde gerçekleştirilmiştir.

Bu davalarla iki ayrı hukuksuzluk birden yapılmaktadır. Birincisi, yazarımız Gülümser Seyitcemaloğlu aynı eylemler nedeniyle iki ayrı mahkemede yargılanmakta, bu yargılama sürecinde keyfi biçimde üst üste gözaltına alınmaktadır. İkincisi, bu eylemlere katılmak suç değildir; eylemler meşrudur, herbirine kitlesel katılım olması bu meşruiyetin ifadesidir. Bu yanıyla, iki ayrı mahkemede sürdürülmekte olan bu yargılama baskı ve yıldırma amaçlıdır. Ancak ne eylemlerin meşruiyetini, ne de bunlara katılımı engelleme gücü yoktur.

Baskılar bizi yıldıramaz!

Bunlara da bakabilirsiniz

İran’da kitleler sokakta

İran’da 22 yaşındaki genç bir kadının polis tarafından öldürülmesi, ülkede son yılların en büyük kitle …

12 Eylül ve Nevin Berktaş belgeseli…

12 Eylül’ün yıldönümünde, Nevin Berktaş ile röportaj yapıldı ve bir belgesel hazırlandı. Oda TV’nin hazırladığı, …

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …