100. yılında “Yeni Ekimler yaratmak” etkinliği

100. yılında Ekim Devrimi insanlığın umudu ve özlemi olmaya devam ediyor. “Yeni Ekimler yaratmak” şiarıyla, 5 Kasım günü İkitelli Eğitim-sen sendikasında etkinlik yapıldı.

Etkinlik devrim ve sosyalizm mücadelesinde şehit düşenler için yapılan saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından sahne alan devrim emekçisi müzisyen arkadaşımız, söylediği marşlarla etkinliğe coşku kattı. Okunan şiirin ardından Ekim Devrimi’ni anlatan “Dünyayı Sarsan 10 Gün” belgeselinin kısaltılmış halinin gösterimi gerçekleştirildi.

Gösterimden sonra, PDD adına “Ekim Devrimi’nin önemi ve yeni Ekimler yaratmak” konulu sunum yapıldı. Yapılan sunumda, Ekim Devrimi’nin önemi ve insanlık tarihine neler kazandırdığı anlatıldı. Sosyalist ekonominin işsizliği yokeden, merkezi planlama ile kitlelerin refah düzeyini yükselten, krizlere son veren yapısı; kadın haklarında yaşanan ilerlemeler; uluslar hapishanesinden ulusların kendi kaderini tayin edebilmesine uzanan gelişmeler; herkes için ücretsiz ve nitelikli eğitimin toplumun ilerlemesine olan katkısı gibi unsurlar anlatıldı. Kapitalizm ile sosyalizm, çeşitli yönleriyle karşılaştırıldı.

Sunumun ardından serbest söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşide güncel gelişmeler, savaş, işçilerin çalışma koşulları ve Ekim Devrimi’nin kazanımları üzerine sohbet edildi. Adından etkinlik sonlandırıldı.

Bunlara da bakabilirsiniz

Sırtımızdaki yük sizsiniz!

Türkiye’nin en büyük tekeli Koç Holding’in “onursal başkanı” Rahmi Koç, “Cumhuriyetin 100. Yılı” röportaj dizisinin …

Yerel seçimler yaklaşırken…

Devrimci, demokrat kurumlar Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) çağrısıyla, yerel seçimleri konuşmak üzere İstanbul’da iki kez …

İsrail-Filistin savaşına dair tartışmalar üzerine

İsrail’in Gazze’ye saldırısı, birçok tartışmayı yeniden alevlendirdi. Bunlardan biri, Hamas’ın gerici karakterinden dolayı Filistin halkına …