100. yılında “Yeni Ekimler yaratmak” etkinliği

100. yılında Ekim Devrimi insanlığın umudu ve özlemi olmaya devam ediyor. “Yeni Ekimler yaratmak” şiarıyla, 5 Kasım günü İkitelli Eğitim-sen sendikasında etkinlik yapıldı.

Etkinlik devrim ve sosyalizm mücadelesinde şehit düşenler için yapılan saygı duruşuyla başladı. Saygı duruşunun ardından sahne alan devrim emekçisi müzisyen arkadaşımız, söylediği marşlarla etkinliğe coşku kattı. Okunan şiirin ardından Ekim Devrimi’ni anlatan “Dünyayı Sarsan 10 Gün” belgeselinin kısaltılmış halinin gösterimi gerçekleştirildi.

Gösterimden sonra, PDD adına “Ekim Devrimi’nin önemi ve yeni Ekimler yaratmak” konulu sunum yapıldı. Yapılan sunumda, Ekim Devrimi’nin önemi ve insanlık tarihine neler kazandırdığı anlatıldı. Sosyalist ekonominin işsizliği yokeden, merkezi planlama ile kitlelerin refah düzeyini yükselten, krizlere son veren yapısı; kadın haklarında yaşanan ilerlemeler; uluslar hapishanesinden ulusların kendi kaderini tayin edebilmesine uzanan gelişmeler; herkes için ücretsiz ve nitelikli eğitimin toplumun ilerlemesine olan katkısı gibi unsurlar anlatıldı. Kapitalizm ile sosyalizm, çeşitli yönleriyle karşılaştırıldı.

Sunumun ardından serbest söyleşi gerçekleştirildi. Söyleşide güncel gelişmeler, savaş, işçilerin çalışma koşulları ve Ekim Devrimi’nin kazanımları üzerine sohbet edildi. Adından etkinlik sonlandırıldı.

Bunlara da bakabilirsiniz

İran’da kitleler sokakta

İran’da 22 yaşındaki genç bir kadının polis tarafından öldürülmesi, ülkede son yılların en büyük kitle …

12 Eylül ve Nevin Berktaş belgeseli…

12 Eylül’ün yıldönümünde, Nevin Berktaş ile röportaj yapıldı ve bir belgesel hazırlandı. Oda TV’nin hazırladığı, …

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …