İstanbul’da metal işçileri eylemlere başladı

130 bin metal işçisini kapsayan TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca, işçiler eyleme başladı.

İstanbul’da metal işkolundaki işçiler, MESS’in yüzde 3’lük zam dayatmasına karşı 11 Aralık Pazartesi günü, yakalarına Almanca, İngilizce, Türkçe  “İnsanca Ücret İstiyoruz” yazılı  kokartlar takmaya başladı ve bir saatlik iş durdurma eylemi yaptılar.

15 Aralık cuma günü ise, işyerlerinde giriş kapısından başlayarak soyunma odasına kadar yürüyüş gerçekleştirdiler. “MESS Dayatmalarına Hayır! DİSK/Birleşik Metal-iş” imzalı pankartın taşındığı yürüyüşte, “Direne direne direnişle zafere!”, “MESS, MESS şaşırma sabrımızı taşırma!” “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı. Gece vardiyası ile gündüz vardiyası biraraya geldiler ve birlikte “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganını attılar.

Taşeron işçileri de kendi yazdıkları kokartlarla eylemlere katıldı. “Taşeron’a hayır” kokartları ile sendikalı işçilerle beraber yürüdüler. Taşerondan ayrılmak ve sendikalı olmak istediklerini söylediler.

26 Aralık günü, Birleşik Metal-iş Trakya şube başkanı Beyhan Vatansever, işyerlerini ziyaret etti. Yeni yılda birlik beraberlik ve direniş çağrısı yaptı. Ayrıca 15 günlük arabulucu dönemi bittikten sonra 2 aylık grev sürecine girileceğini duyurdu. Ve 2 ayın sonunu beklemeyeceklerini işçilere bildirdi. Sendikanın ücret artış taleplerinin 695 TL olduğunu, MESS’in ise yüzde 3 gibi komik bir rakam önerdiğini söyledi. “Greve hazır olun” mesajı verdi.

İstanbul’dan Metal işçileri

Bunlara da bakabilirsiniz

Yerel seçimler yaklaşırken…

Devrimci, demokrat kurumlar 26 Eylül 2023 tarihinde Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) çağrısıyla, yerel seçimleri konuşmak …

12 Eylül’e sıkılan “ilk kurşun” OSMAN YAŞAR YOLDAŞCAN

1980 yılının 29 Eylül günüydü. O gün İstanbul’da gökyüzü koyu gri bulutlarla kaplanmıştı. Kesik kesik …

Gezi yargılanamaz!

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 8 sanıklı Gezi Parkı davasında, Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis …