İstanbul’da metal işçileri eylemlere başladı

130 bin metal işçisini kapsayan TİS görüşmelerinde anlaşma sağlanamayınca, işçiler eyleme başladı.

İstanbul’da metal işkolundaki işçiler, MESS’in yüzde 3’lük zam dayatmasına karşı 11 Aralık Pazartesi günü, yakalarına Almanca, İngilizce, Türkçe  “İnsanca Ücret İstiyoruz” yazılı  kokartlar takmaya başladı ve bir saatlik iş durdurma eylemi yaptılar.

15 Aralık cuma günü ise, işyerlerinde giriş kapısından başlayarak soyunma odasına kadar yürüyüş gerçekleştirdiler. “MESS Dayatmalarına Hayır! DİSK/Birleşik Metal-iş” imzalı pankartın taşındığı yürüyüşte, “Direne direne direnişle zafere!”, “MESS, MESS şaşırma sabrımızı taşırma!” “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atıldı. Gece vardiyası ile gündüz vardiyası biraraya geldiler ve birlikte “Yaşasın sınıf dayanışması” sloganını attılar.

Taşeron işçileri de kendi yazdıkları kokartlarla eylemlere katıldı. “Taşeron’a hayır” kokartları ile sendikalı işçilerle beraber yürüdüler. Taşerondan ayrılmak ve sendikalı olmak istediklerini söylediler.

26 Aralık günü, Birleşik Metal-iş Trakya şube başkanı Beyhan Vatansever, işyerlerini ziyaret etti. Yeni yılda birlik beraberlik ve direniş çağrısı yaptı. Ayrıca 15 günlük arabulucu dönemi bittikten sonra 2 aylık grev sürecine girileceğini duyurdu. Ve 2 ayın sonunu beklemeyeceklerini işçilere bildirdi. Sendikanın ücret artış taleplerinin 695 TL olduğunu, MESS’in ise yüzde 3 gibi komik bir rakam önerdiğini söyledi. “Greve hazır olun” mesajı verdi.

İstanbul’dan Metal işçileri

Bunlara da bakabilirsiniz

2024 1 Mayısı’na dair değerlendirmeler üzerine

1 Mayıs’ın üzerinden günler geçmesine rağmen tartışmalar, değerlendirmeler devam ediyor. Bu bile, 2024 1 Mayısı’nın …

“Tasarruf” değil hak gaspı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 13 Mayıs günü “Kamuda tasarruf ve verimlilik” adını verdiği …

Kobane Davası’nın gösterdikleri

  HDP’li 108 siyasetçinin (18’i tutuklu) yargılandığı Kobane Davası’nda, 16 Mayıs günü karar açıklandı. Ankara …