İşçilerin canının değeri yok!

İstanbul-Mecidiyeköy’deki Torunlar Center inşaatında,  2014 yılında yaşanan iş cinayetinde, mahkeme sorumlulara ödül gibi ceza verdi. Olayda 32. kattan düşen asansörün içinde bulunan 10 işçi hayatını kaybetmişti.

Açılan davanın İstanbul Adliyesi’nde görülen 16. duruşmasında, mahkeme heyeti 9 sanığa 8 yıl 4’er ay hapis cezası verdi. Hapis cezaları, 9 sanığa 60 bin 800’e lira adli para cezasına çevrildi. 16 sanık ise beraat etti.

İş cinayetlerinde mahkemeler en düşük cezaları veriyorlar. Eğer kitle tepkisinin yükseldiği bir dava sözkonusu ise, inşaat alanında görevli birkaç kişi göstermelik olarak yargılanıyor ve kısmi cezalar alabiliyor. Oysa iş cinayetlerinde iki sorumlu vardır: İşçilerin kötü koşullarda düşük ücretle ve ağır işlerde çalışmasını denetlemeyen, bu konuda caydırıcı yasal önlemler almayan devlet ve işçileri bu koşullarda çalıştırarak sömüren inşaat şirketleri. Bu konuda cezalar artmadığı ve yasalar düzenlenmediği sürece, birkaç mühendis ya da şefin göstermelik yargılanmaları, iş cinayetlerini durdurmayacaktır.

Bunlara da bakabilirsiniz

2024 Taksim 1 Mayıs Platformu’ndan Taksim’e çağrı eylemi

2024 Taksim 1 Mayıs Platformu, 29 işçinin yanarak katledildiği İstanbul Gayrettepe’deki kulüp önünde eylem yaparak …

dunya-el

Sömürüye, baskıya, savaş politikalarına karşı; 1 Mayıs’ta Taksim’deyiz!

2024 1 Mayısı yaklaşırken, bugün tüm dünyada emperyalist kapitalizm, işçi ve emekçilere, ezilenlere, halklara savaş …

29 işçinin katledilmesi protesto edildi

İstanbul Gayrettepe’deki Masquerade Club’ta 2 Nisan’da çıkan yangında 29 işçi katledildi. Daha İliç’te yaşanan madenci …