Paris’te öğrenciler eylemde

Paris Sorbonne Üniversitesi’ndeki öğrenci işgaline polis saldırdı.

12 Nisan günü okulun etrafını kuşatan, giriş-çıkışları tutan polis, içerideki 300 öğrenci ile pazarlık yapmaya başladı. Bu arada 500 kadar öğrenci de dışarıdan destek verdi. Üç saat süren görüşmeler boyunca öğrenciler dışarı çıkmayı reddetti ve işgali sürdürme kararı aldı.

Görüşmeler sürerken polis çevredeki bankaların güvenliğini bahane ederek üniversitenin çevresindeki kuşatmayı artırdı. Silahlı ve gaz bombalı polis güçleri artırıldı. Öğrenciler bunun bir saldırı hazırlığı olduğunu görerek, direneceklerini ifade ettiler. Binanın içindeki tüm malzemeler, barikatı güçlendirmek için kullanıldı. Eşlem slogan ve şarkılar eşliğinde, canlılıkla sürdürüldü. Temel slogan ise “nous some tous Resistance” (Hepimiz direniyoruz!) oldu.

Gece saat 1’den sonra polis, gaz bombaları ile saldırarak üniversiteye girdi ve öğrencileri dışarı sürükledi. Öğrencilerin astığı pankartlar da indirildi. Üniversitenin olduğu alan olan Tolbiak Meydanı ve çevresindeki kitleyi de dağıtmak için uğraştı.

Eyleme Gade de Austeriliz grevci demiryolu işçileleri ile birlikte CGT sendikası ve öğretim görevlileri de desteklerini sunuyorlar. Öğrenciler ’68 ruhu adı altında ulusal direniş çağrıları yapıyorlar. Sorbonne Üniversitesi önünde büyük bir miting düzenleme hazırlıkları başladı.

 

Üniversite kapıları emekçilere kapatılıyor

Devletin Şubat ayında meclisten geçirdiği; üniversiteye girişi yeniden düzenleyen ve Parcoursup adı verilen yeni sistemde, en başarılı öğrenciler üniversiteye girebilirken, diğerlerine üniversite hakkı tanınmıyor. Eğitim hakkına dönük bu saldırıyı protesto amacıyla başlayan gösteriler, son bir aydır, demiryolu, enerji, havacılık ve temizlik sektörü çalışanlarının aldığı grev kararlarına destek amacıyla da sürdürülüyor.

Bu eylemlerin bir kısmı üniversite işgalleri biçiminde yaşanıyor. Toplamda 10 üniversitede işgaller, 50 üniversitede ise eylemler sürüyor. Yaklaşık 1 aydır süren hükümet karşıtı eylemlerde polis şiddeti de giderek artıyor. Polis, gaz bombalarının yanısıra çeşitli ateşli silahlar kullanırken, gençler de taşlarla, molotoflarla karşılık veriyor.

Paris’ten PDD okuru

Bunlara da bakabilirsiniz

Sırtımızdaki yük sizsiniz!

Türkiye’nin en büyük tekeli Koç Holding’in “onursal başkanı” Rahmi Koç, “Cumhuriyetin 100. Yılı” röportaj dizisinin …

Yerel seçimler yaklaşırken…

Devrimci, demokrat kurumlar Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) çağrısıyla, yerel seçimleri konuşmak üzere İstanbul’da iki kez …

İsrail-Filistin savaşına dair tartışmalar üzerine

İsrail’in Gazze’ye saldırısı, birçok tartışmayı yeniden alevlendirdi. Bunlardan biri, Hamas’ın gerici karakterinden dolayı Filistin halkına …