Ayşe öğretmen tahliye edildi

Ayşe Çelik, 9 Ocak 2016 tarihinde Beyaz Show adlı televizyon programına bağlanarak “çocuklar ölmesin” demişti. Diyarbakır’da yaşayan bir öğretmendi Ayşe Çelik. Kürt kentlerindeki yıkımlar ve katliamlardan etkilendiğini ifade etmek istemişti.

Devlet onun bu çabasını cezasız bırakmadı. Evi ağır silahlı timler tarafından basıldı, işi ve sosyal yaşamı devlet tarafından kuşatma altına alındı, internette linç kampanyaları düzenlendi. Ardından 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

20 Nisan günü Ayşe öğretmen, kucağında 8 aylık bebeği Deran ile birlikte Diyarbakır Cezaevi’ne girerken, yanında CHP Millletvekili Zeynep Altıoklar ile HDP milletvekili Feleknas Uca vardı. Ve Ayşe öğretmenin hapis cezasının bozulmasını isteyen, bunun için çaba gösteren, uluslararası kurumları harekete geçiren, yüreği o ve bebeği için kaygıyla atan milyonlarca insan…

Bu çabalar sonuç verdi; Ayşe öğretmen 5 Mayıs günü tahliye edildi. Oluşan baskı ortamı, devletin harekete geçmesini zorunlu hale getirmişti. “Çocuklar ölmesin” gibi son derece basit ve hümanist bir çağrıya, “terör suçu” damgasını vurmayı daha fazla savunamadılar ve tahliye etmek zorunda kaldılar.

Bunlara da bakabilirsiniz

Eti Krom işçileri direniyor

Elazığ-Alacakaya’da bulunan Eti Krom Yıldırımlar AŞ’ye ait maden ocaklarında çalışan işçiler, düşük ücretler ve ağır …

Hatay’da Evvel Temmuz Festivali başladı

Antakya-Samandağ’da Evvel Temmuz Festivali başladı. 11-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşen festivalde PDD olarak stan açtık. …

İEB’den NATO zirvesine karşı eylem

NATO’nun 75. yılı için ABD’de toplanan zirveyi protesto etmek amacıyla İşçi Emekçi Birliği İstanbul Dolmabahçe …