İsviçre’de “ücret eşitsizliğine son” eylemi yapıldı

İsviçre’de Unia Sendikası’nın çağrısı ile başkent Bern’de “ücret eşitsizliğine, cinsiyetçilik ve ayrımcılığa son” eylemi gerçekleştirildi. Eyleme çoğu kadın, yaklaşık 20 bin kişi katıldı. Eylem sırasında, Türkiye’deki işçi eylemleri dayanışmak için de pankart açıldı, bildiri dağıtıldı.

 

“Anayasal hakkımız uygulansın”

Kadın işçilerin en önemli taleplerinden biri olan “eşit işe eşit ücret”, İsviçre’de uzun yıllar verilen mücadeleler sonucunda anayasa maddesi haline gelmiş durumda. Ancak mücadele bu talebi anayasal garanti altına almış olsa da, pratikte uygulanmıyor ve uygulanması için yine mücadele etmek gerekiyor.

İşte bu nedenle, Unia sendikası, 23 Eylül günü işçileri eyleme çağırdı. İsviçre’nin tüm bölgelerinden katılımın olduğu eylemde, başkent Bern Parlamentosu’na doğru yürüyüş yapıldı ve arkasından miting gerçekleştirildi. Eylemde, “eşit işe eşit ücret” talebinin yanısıra, işyerlerindeki ayrımcılığın kaldırılması, tacizlere son verilmesi gibi talepler haykırıldı, bu içerikteki dövizler taşındı.

Unia sendikası, eylemin ardından yine aynı taleplerle bir günlük genel grev gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

 

Türkiye’deki işçi eylemlerine de destek verildi

Eylem sırasında, Türkiye’de yaşanan işçi direnişleri de gündeme getirildi. Türkiyeli devrimci demokrat kurumlar tarafından kurulmuş olan “Türkiyeli işçilerle dayanışma komitesi”, ekonomik kriz ve insanlıkdışı çalışma koşulları nedeniyle direnişe geçen Türkiyeli’deki işçilerin seslerini yürüyüş ve miting alanına taşıdı.

Eylem sırasında Almanca “Türkiye’deki işçi direnişlerini destekliyoruz” sloganının yazılı olduğu bir pankart taşındı. Miting alanında pankart alanın girişine asıldı. Ayrıca yine Türkiye’deki işçi direnişlerini ve taleplerini anlatan, Almanca olarak yazılmış bildiriden bin tane dağıtıldı. PDD okurları da flamalarıyla yürüyüş kortejinde yer aldılar.

 

 

  

Bunlara da bakabilirsiniz

Sırtımızdaki yük sizsiniz!

Türkiye’nin en büyük tekeli Koç Holding’in “onursal başkanı” Rahmi Koç, “Cumhuriyetin 100. Yılı” röportaj dizisinin …

Yerel seçimler yaklaşırken…

Devrimci, demokrat kurumlar Sosyalist Meclisler Federasyonu’nun (SMF) çağrısıyla, yerel seçimleri konuşmak üzere İstanbul’da iki kez …

İsrail-Filistin savaşına dair tartışmalar üzerine

İsrail’in Gazze’ye saldırısı, birçok tartışmayı yeniden alevlendirdi. Bunlardan biri, Hamas’ın gerici karakterinden dolayı Filistin halkına …