Ekim Hareketi ve TKİP’in kurucularından Teslim Demir yaşamını yitirdi

Teslim Demir (Sinan- 1952, Dersim) Ekim ve TKİP’in kurucu kadrolarındandı. Ömrünün neredeyse tamamını devrimve sosyalizm davasına adamıştı. Hastalığı onu teslim almak istediğinde bile son nefesine kadar direnmişti. 29 Eylül günü Almanya’da yaşamını yitirdi.

TKİP yaptığı açıklamada, “Sinan yoldaş, biz yoldaşlarına ve ailesine gelen başsağlığı mesajlarının da tanıklık ettiği gibi, siyasal yaşamı yalnız bir partiye sığamayacak türden devrimcilerin nadir örneklerinden biridir. 50 yıllık kesintisiz mücadele yaşamı, yalnız kararlılık ve inancın, mücadeleye sonsuz bağlılığın değil, siper yoldaşlığının, devrimci değer ve ilkelere sadakatın özlü örnekleri ile doludur.” ifadesi yer aldı.

Demir için Almanya’da 6 Ekim günü Oberhausen kentindeki Alevi Kültür Merkezi’nde uğurlama töreni düzenlendi. Ardından kendi isteği doğrultusunda, İzmir’de yatan yoldaşlarının yanında yerini alması için İzmir’e getirildi.

 

Bunlara da bakabilirsiniz

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …

Paris’te Yılmaz Güney anması

Devrimci sanatçı Yılmaz Güney, Paris’te komünist ve devrimci-demokrat kurumlar tarafından, mezarı başında anıldı. Anma, Yılmaz …

12 Eylül’ü protesto eden ve Aysel Tuğluk’un serbest bırakılmasını isteyen afişler asıldı

12 Eylül askeri faşist darbeye karşı direnişe çağıran afişler yapıldı. Ayrıca “Aysel Tuğluk ve hasta …