Cumartesi Anneleri, kayıplarını aramaya devam ediyor

Cumartesi Anneleri 708’inci haftada, tüm baskı ve engellemelere rağmen, kayıplarını sormak için yeniden eylemdeydi.

İHD’nin çağrısıyla 20 Ekim günü İHD İstanbul Şubesi önünde biraraya gelen, içinde PDD’nin de olduğu kitle, gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun ve Hüseyin Aydemir’in akıbetini sordu. Eylemde basın açıklamasını, Hasan Ocak’ın kız kardeşi Maside Ocak okudu. Ocak, Galatasaray Meydanı’nın 9 haftadır hukuka aykırı bir şekilde kendilerine kapalı olduğunu belirttikten sonra, “ne yaparsanız yapın ne Galatasaray meydanından ne de kayıplarımızı aramaktan vazgeçeceğiz” dedi. Ocak, Fehmi Tosun ve arkadaşı Hüseyin Aydemir’in kaybedilme sürecini anlattı. Ailenin tüm başvurularına rağmen hala bir haber olmadığını anlattı.

Ardından Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun söz aldı. Hanım Tosun Galatasaray Meydanı’nın kendilerine neden yasaklandığını sorduktan sonra, eşinin kaybedilme sürecini anlattı. Eşinin gözaltına alındığını gördüğünü söyleyen Tosun, “devletin bütün mercilerine başvuru yaptım, her yerde aradım bir cevap alamadım. Eşimi ve diğer kayıpları bulana kadar, onları kaybedenler ve emri verenler yargılanana kadar aramaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Eylemde, Özgür Gündem muhabiriyken gözaltında kaybedilen Ferhat Tepe’in kız kardeşi de söz alarak “Galatasaray’ı engelleyenler kendilerini hukukun üstünde görmesinler. Biz haklı davamızdan vazgeçmeyeceğiz, kayıplarımızı aramaya devam edeceğiz” dedi.

Eyleme HDP milletvekileri Oya Ersoy, Ali Kenanoğlu ve CHP miletvekili Sezgin Tanrıkulu da katıldı.

Bunlara da bakabilirsiniz

Fransa’da Carrefour işçileri iş durdurma eylemi yaptı

Fransa’nın güneyi Provence-Alper- Côte D’azur bölgesinde bulunan Vitrolles komününde çalışan Carrefour market işçileri, koronavirüs salgını …

“Oğlumun katili sermaye düzeni”

Benim oğlum Talat Sürer vefat etti ve hepimiz çok üzüldük. Oğlumun katili Türkiye’deki sermaye düzenidir. …

Savaş ve kriz koşullarında DEVRİM CEPHESİNİN DURUMU-I

Elimize posta kanalıyla ulaşan TİKB(B) 6. Konferans Belgeleri’nden bir bölümü, güncel ve tarihsel öneminden dolayı …