DİSK asgari ücret oranını açıkladı

DİSK 3 Aralık günü Karaköy’de Mimarlar Odası’nda yaptığı basın toplantısında, asgari ücret oranının ne olması gerektiğini açıkladı.

Toplantıya, aralarında PDD’nin de olduğu bir çok devrimci kurum, siyasi partiler, sendikalar ve kitle örgütleri katıldı. Basın açıklamasını DİSK adına genel başkan Arzu Çerkezoğlu okudu.

Çerkezoğlu, konuşmasına “Yaşanabilir ücret, yaşanabilir memleket” sözleriyle başladı. Devamında“Asgari ücret ülkemizde çalışanların tamamını ilgilendiriyor. On milyona yakın işçi, asgari ücret civarında bir ücretle çalışmaktadır. Öte yandan asgari ücret seviyesindeki artış, genel ücret artışlarını da etkilemektedir. İşsizlik ödeneklerinden emekli aylıklarına kadar pek çok ödeme, asgari ücret düzeyinden etkilenmektedir. Ve asgari ücret pazarlığı sıradan bir pazarlık değildir. Ülkemizin en büyük en kapsamlı mücadele sürecidir” dedi. Asgari ücret tespit komisyonundaki adaletsizliğe de değinen Çerkezoğu, “AKP hükümeti kendi kurumları olan TÜİK’in asgari ücret oranı için verdiği ücret oranının bile altında, sefalet ücreti vermektedir” dedi.

Çerkezoğlu ayrıca OECD ülkeleri üzerinden bir karşılaştırma yaparak, cumhurbaşkanı ve başbakan maaşı konusunda OECD ülkeleri içinde Türkiye’nin zirvede olduğunu, asgari ücretin satınalma gücü konusunda ise Türkiye’nin ortalamanın altında kaldığını belirtti. Türkiye’de cumhurbaşkanı maaşının, asgari ücretin 25.4 katı olması, çok çarpıcı bir tablo oluşturuyor. Açıklamada, “asgari ücretin ‘geçim ücreti’ olabilmesi için ve işçilerin krize karşı korunması için, asgari ücret net 2 bin 800 lira olmalıdır” dendi.

Çerkezoğlu’ndan sonra akademisyen Aziz Çelik, asgari ücretin belirlenme yöntemi, ücretler arasındaki oranlar ve asgari ücretli çalışanların sayılarını verilerle ortaya koyan, Türkiye ile diğer ülkeleri karşılaştıran bir konuşma yaptı.

Bunlara da bakabilirsiniz

İran’da kitleler sokakta

İran’da 22 yaşındaki genç bir kadının polis tarafından öldürülmesi, ülkede son yılların en büyük kitle …

12 Eylül ve Nevin Berktaş belgeseli…

12 Eylül’ün yıldönümünde, Nevin Berktaş ile röportaj yapıldı ve bir belgesel hazırlandı. Oda TV’nin hazırladığı, …

12 Eylül ve sonrası değerlendirme söyleşileri…

12 Eylül Askeri Faşist Darbesi sonrasında, adaletsiz geçen 42 yılın ardından, Devrimci 78’liler Federasyonu’nun katılım …